Güneydoğu’nun ihracatı 1 milyar doların üstünde

0 0
Read Time:1 Minute, 19 Second

AA muhabirinin Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri (GAİB) datalarından derlediği bilgilere nazaran, Kovid-19’un iktisattaki tesirlerine karşın Güneydoğu Anadolu Bölgesi, ihracattaki başarısıyla dikkati çekiyor. Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Kahramanmaraş, Adıyaman ve Kilis vilayetlerinin bağlı bulunduğu GAİB’e üye firmalar, nisandaki dış satımını geçen yılın tıpkı ayına nazaran yüzde 86,1 artırarak 1 milyar 10 milyon sayısını gördü.

Aralık 2020’deki 1 milyar 27 milyon dolar dış satımın akabinde bu yılın nisan ayındaki ihracatıyla ikinci sefer 1 milyar doların üzerine çıkan bölgede, bu muvaffakiyete en fazla katkıyı 883 milyon dolarla Gaziantep yaptı. Nisanda en fazla eseri sırasıyla Orta Doğu, Avrupa Birliği ve Amerika ülkelerine ulaştıran bölge, en çok geliri Irak’tan, bölüm olarak ise dokuma, hububat ve bakliyattan sağladı.

“TABLO GAYELERİN BİR HAYAL OLMADIĞINI GÖSTERİYOR”

GAİB Koordinatör Lideri Ahmet Fikret Kileci, AA muhabirine, bölgenin ihracatını salgında yükseltmeyi başardığını belirtti. Güneydoğulu ihracatçılara dijital dönüşüm ve eğitimlerle katkı sağladıklarını anlatan Kileci şunları kaydetti:

“Hedefimiz nisanda ikinci defa başardığımız 1 milyar dolarlık ihracat performansını ilerleyen aylarda bir alışkanlık haline getirmek. Bölgemizin bu türlü bir potansiyele sahip olduğunu biliyoruz, değerli olan bu potansiyeli hayata geçirebilmek. 2021 yılı genelinde Güneydoğu için 12 milyar dolar, Gaziantep için ise 10 milyar dolarlık ihracat amacı belirlemiştik. Birinci dört ay prestijiyle oluşan tablo, koyduğumuz gayelerin bir hayal olmadığını bize gösteriyor. İhracattaki yükselişi sürdürebilmek için kaliteli, tabiat dostu ve inovatif eserler üretmeye devam etmeli, tıpkı vakitte bu üretimi, planlı ve dünya standartlarına uygun bir satış tertibiyle birleştirmeliyiz.”

Ahmet Fikret Kileci, bölgenin dünyanın en sağlam, sağlıklı ve uzun ticaret güzergahı İpek Yolu’nun merkezi pozisyonunda bulunduğuna dikkati çekerek sahip olunan avantajların geliştirilmesiyle ileriki süreçte ihracat rekorlarının görülebileceğini kelamlarına ekledi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %