Günün öne çıkan kripto para haberleri

0 0
Read Time:2 Minute, 48 Second

Kripto para gündeminde bugün Bitcoin ve altcoinlerde bir haftanın sonunda gelen yükselişin yanında kripto tarihine damga vuran Terra olayıyla ilgili son gelişmeler manşetlerde yer aldı. Terra gelişmeleriyle ilgili olarak ise Binance’in günün birinci saatlerinde LUNA ve UST ticaretine son vermesi gündeme bomba üzere düştü.

Kripto sanayisinde öne çıkan başka gelişmelerden ise bir haber çeşidi derledik.

Binance, akşam saatlerine hakikat LUNA ve UST listelemesiyle ilgili yeni bir duyuru yayımladı

Binance tarafından yapılan duyuruda Terra Blockchain doğrulayıcılarının blok üretimine devam etmeye, zincir içi takasları sona erdirmeye ve IBC kanallarını kapatmaya karar verildiği belirtildi. 

Bu gelişme üzerine Binance, bugün saat 17.00 prestijiyle LUNA/BUSD ve UST/BUSD çiftlerinde spot ticarete devam etme kararı aldı. Ayrıyeten LUNA ve UST çekme ve yatırma süreçlerinin de açılacağı duyuruldu.

FTX CEO’sunun alımının onaylanmasından sonra Robinhood payları yüzde 20 arttı

Robinhood’un pay fiyatları, FTX CEO’su Sam Bankman Fried’ın şirketteki payını açıklamasının akabinde yaklaşık %20 arttı. FTX CEO’su, yakın tarihli bir SEC bildirisinde onaylandığı üzere Robinhood’un %7,6 payını satın aldı.

Bildiride pay alımının Emergent Fidelity Technologies Ltd. aracılığıyla gerçekleştirildiğini ve Bankman-Fried’in Robinhood’da yaklaşık 56 milyon lot ile %7,6 paya sahip olduğu görülüyor. Bankman-Fried, bildiriye nazaran pay satın alımı için hisse başına 11,52 dolardan toplamda 648 milyon dolar ödedi. 

Pay alımının doğrulanmasının akabinde Robinhood payları, açılışta yüzde 20 oranında bedel kazandı.

Eski Meta Kripto Lideri David Marcus kendi kripto teşebbüsünü kurdu

David Marcus ve başka kimi eski Meta çalışanları, Lightspark ismini verdikleri yeni bitcoin ödeme platformu kurdu.

Yakın vakitte şirketten ayrılan Meta’nın kripto operasyonlarını yöneten David Marcus, Lightspark isimli kripto teşebbüsüyle Bitcoin’in yeteneklerini ve yararını keşfedeceğini, inşa edeceğini ve büyüteceğini söyledi.

Lightspark hakkında ayrıntılı bir açıklama yapmamakla birlikte Marcus, şu anda daha süratli süreçlere imkan tanıyan Bitcoin üzerinde ek bir ödeme protokolü katmanı olan “Lightning Network’e benzeri bir teşebbüs oluşturduklarını söyledi.

İsviçre varlık yöneticisi GAM, Terra ile muhtemel kurtarma paketi konusundaki görüşmeleri reddetti

İsviçreli varlık yöneticisi GAM, bugün yaptığı açıklamada, Terra geliştiricisi Terraform Labs ile mümkün bir kurtarma planı için görüşme yapmadığını belirtti.

GAM, yayımladığı basın açıklamasında, şirketin Terra’ya 2 milyar ila 3 milyar dolar ortasında yatırım yapabileceği tezlerine yönelik yayımlanan duyurunun geçersiz olduğunu ve bu türlü bir açıklama yapmadıklarını söyledi.

Genel merkezi Zürih’te bulunan GAM’ın idaresi altında 95 milyar doların üzerinde varlığa sahip. Ayrıyeten SIX Swiss Exchange’te  halka açık olarak süreç gören bir şirket.

Asus, kripto madenciliği için kullanılan grafik kartlarına olan talebin azaldığını söyledi

Asus, kripto madenciliği için kullanılan grafik kartlarına olan talebin azaldığını söyledi. 

Asus CEO’su S.Y. Hsu, madencilik için kullanılan GPU’lara olan talebin azalmasının, öncelikle kripto sanayisinin ağır güç madenciliğinin tüketimine yönelik tenkitlerin artmasından kaynaklandığını belirtti.

Hsu, bu durumu dolaylı olarak Ethereum‘un mevcut iş ispatı modelinden pay ispatına yanlışsız yaklaşmakta olan atılımına bağlıyor. Bu, teorik olarak token madenciliği için üst seviye GPU’ların ihtiyacını sona erdirecek bir gelişme.

Terra felaketi düzenleme tartışmalarını körükledi, Yellen, sağduyulu kripto inovasyonu davetinde bulundu

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, kripto para ünitelerini ve varlıkları, inovasyonu ve düzenlemelerinin nasıl olması gerektiği hakkında niyetlerini paylaştı. 

Janet Yellen, bu hafta yaptığı açıklamada kripto para dalının beş yıl içinde 14 milyar dolardan 3 trilyon dolara sıra dışı büyümesine dikkat çekti. Yellen, bu büyümeye atıfta bulunarak bölümün uzun bir müddettir ayakta kalmasının düzenleme gerekliğinin bir göstergesi olduğunu söyledi.

Sağduyulu inovasyon davetini yenileyen Yellen, Terra’nın lokal tokeni LUNA’nın çöküşünü kripto para piyasalarını denetim altına almak ve maddelere tabi olmasını sağlamak için koz olarak kullandı.

Muharrir: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %