Halkbank 2022 1. çeyrek finansal sonuçları açıklandı

0 0
Read Time:4 Minute, 24 Second

Halkbank, 2022 Mart sonu prestijiyle faal büyüklüğünü geçen yılın birebir devrine nazaran yüzde 39,3 artırarak 965,3 milyar TL’ye taşıdı. Finansal seçenekleriyle yılın birinci çeyreğinde piyasadaki hareketliliğe takviye sağlayan Halkbank, toplam kredilerini yüzde 39,8 artışla 807,8 milyar TL’ye yükseltirken, toplam mevduatını ise; yüzde 42,8 artışla 673,2 milyar TL düzeyine ulaştırdı. Banka, bu devirde 2 milyar TL net kâr elde etti.

Esnaf-sanatkârlara, meslek kümelerine, girişimcilere ve KOBİ’lere sunduğu finansal seçeneklerle iktisattaki canlılığa katkı vermeyi sürdüren Halkbank, bilhassa bayan girişimcilere 2021’de sağladığı takviyeleri yılın birinci çeyreğinde artırarak sürdürdü. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “2021 yılını yüzde 11 büyüme ile tamamlayan Türkiye iktisadına yönelik sorumluluğumuzu yerine getirmenin motivasyonuyla, 2022 yılına verimli iş sonuçlarıyla başlangıç yaptık. Bankamız yılın birinci çeyreğinde etkin büyüklüğünü 965,3 milyar TL’ye, toplam mevduatını ise; 673,2 milyar TL’ye taşıdı. Nakdi kredilerimizin 585,4 milyar TL’ye yükseldiği bu devirde, yüzde 39,8 artışla 807,8 milyar TL düzeyine çıkan toplam kredilerimizle Türkiye iktisadına katkımızı artırarak sürdürdük. Bu süreçte 2 milyar TL net devir kârına ulaştık” diye konuştu.

Esnafın ve KOBİ’lerin başkan bankası

Halkbank’ın temel misyonu ve ülkemizin iktisat siyasetleri doğrultusunda esnaf-sanatkâr ve KOBİ’lerin her vakit yanında olduğunu söyleyen Osman Arslan, “2021 yılında esnafımıza 33 milyar TL ve 2022 yılında da 19 milyar TL fiyatında takviye sağlayarak; esnaf kredisi kullanan esnaf sayımızı 1,2 milyon şahsa ve esnaf kredi bakiyemizi de 82,7 milyar TL fiyatına ulaştırdık. Öte yandan bankamızın ticari kredileri içindeki KOBİ kredileri hissesi yüzde 50 üzere yüksek bir düzeye ulaşırken; KOBİ kredileri pazar hissemiz yüzde 18,4 olarak gerçekleşti. KOBİ kredileri büyüklüğümüz ise; 245,9 milyar TL oldu. Halkbank olarak, 2017’den bu yana kesimdeki KOBİ’lerin başkan bankası olma durumumuzu sürdürüyoruz” açıklamasını yaptı.

“Üreten Bayanlar Projemizin birinci yılını tamamladık”

Bayan girişimcilere yönelik çalışmalarını birinci defa düzenlenen Halkbank Üreten Bayanlar Yarışması’yla yeni bir ufka taşıdıklarını belirten Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Yarışmamıza çok kısa bir müddette 2 bin 500’e yakın müracaat aldık. Katma pahası yüksek, özgün projelerin yoğunluğu nedeniyle şiddetli geçen bir eleme sürecinden sonra, 8 Mart Dünya Bayanlar Günü arifesinde; üreten, yatırım yapan, istihdamı geliştiren ve ihracata yönelen başarılı bayan girişimcilerimize sağladığımız maddi mükafatların yanı sıra pazarlama, bağlantı ve eğitim alanlarında da girişimcilerin işlerini geliştirmeye ve tanıtmaya yönelik fırsatlar sunduk. Yarışımızla birlikte Üreten Bayanlar Projemizin birinci yılını da tamamlamış olduk. Gayemiz olan 100 bin bayan teşebbüsçü sayısını aşarak; 105 bin bayan girişimciye ve 10,7 milyar TL’lik kredi hacmine ulaştık. ‘Üreten Bayanın Bankası’ olarak bu kulvardaki yerimizi sağlamlaştıran yarışa ve bayan odaklı projelere önümüzdeki yıllarda da devam edeceğiz.”

Halkbank, Üreten Türkiye’de tüm imalatçı ve ihracat yapan firmaları destekliyor

Halkbank’ın bayan girişimcilerin yanı sıra, üreten Türkiye’de tüm imalatçı ve ihracat yapan firmaları da desteklediğini belirten Arslan, “Hazine dayanaklı ve KGF teminatlı kredilerimizle, ülkemizin ihracatını artırmaya yönelik katkılarda bulunduk. İmalatçı firmaların yeni yatırımlarını teşvik etmek ve mevcut işletme masraflarını uygun şartlarda finanse etmenin yanı sıra ülkemizin istihdam artışını desteklemek üzere de firmalarımızın her vakit yanlarında olduk. Bundan sonra da Üreten Türkiye’de gerçek iktisadın tüm ögelerinin daha rekabetçi olabilmesi için elimizden geleni yapacağız” açıklamasında bulundu.

“Girişimcilerimizin finansmana erişimini kolaylaştırıyoruz”

Altı farklı teşebbüsçü modeliyle girişimcilik ekosisteminin geliştirilmesine sağladıkları katkıyı arttırdıklarını aktaran Osman Arslan, “Genç, Cesaretli, Usta, Tekno, Halk ve Esnaf Teşebbüsçü Kredileri ile üniversite mezunu genç girişimcilerden, kendi işini kurmak isteyen tecrübeli profesyonellere dek; farklı eğitim, deneyim ve yaştaki girişimcilerin finansmana erişimini kolaylaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

“İş dünyası buluşmalarıyla kesimlerin muhtaçlıklarını dinliyoruz”

Bankanın, finansal imkânlarıyla gerçek iktisadın hizmetinde olmaya odaklandığının altını çizen Osman Arslan, kesim temsilcileri ve iş dünyasının önde gelen kısımlarıyla bir ortaya gelmeye ihtimam gösterdiklerini söz etti. Arslan, “Hazine ve Maliye Bakanlığı’mızın uyumunda çeşitli vilayetlerin ticaret ve sanayi odalarını ziyaret ettik. Bursa’yla başladığımız, Antalya, Gaziantep İzmir, Şanlıurfa ve Tekirdağ ile devam ettiğimiz saha etkinliklerinde iş dünyasının muhtaçlıklarını yerinde ve birinci elden dinleme fırsatı bulduk. Son derece verimli geçen buluşmaları önümüzdeki devirde de sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

Yeni bankacılık eserlerinin benimsenmesine katkı

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Merkez Bankası öncülüğünde devreye alınan Kur Muhafazalı TL Vadeli Mevduat Hesapları ve Altın Mevduat Hesapları üzere yeni bankacılık eserlerinin benimsenmesine geniş katkı sağladıklarına dikkat çeken Osman Arslan, “Fiziki altınların TL’ye dönüştürülmesine imkân tanıyan eserlerimiz ile yastık altındaki altınların iktisada kazandırılmasını sağlıyoruz. Böylelikle bir yandan vatandaşın birikimlerinin devlet teminatıyla bedeline paha katarken; öteki yandan da ülkemizin büyümesine dayanak oluyoruz” dedi.

Yurt dışında yaşayan vatandaşların döviz cinsi tasarruflarının Türkiye’de değerlendirilmesini teşvik etme amacıyla, kısaca YUVAM olarak tanımlanan ‘Yurt dışında Yerleşik Vatandaşlar Mevduat Hesabı’nı da uygulamaya aldıklarını belirtti. Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan, “Küresel kaynaklı enflasyon ve Rusya-Ukrayna çatışmasının oluşturduğu tansiyonların gölgesinde, dün olduğu üzere önümüzdeki devirde de bilanço kalitemizi koruyarak ekonomik faaliyetlerin yükselen ivmesine ve sürdürülebilirliğine dayanak sunmaya devam edeceğiz. ‘Önce Halk, Sonra Bankayız’ unsurumuz doğrultusunda Türkiye’nin yararına yönelik atılımlarda gösterdiğimiz faal varlığımızı koruyacağız” paylaşımında bulundu.

‘Gülümseyen Kitap’ Projesi

Ülke kalkınmasına yalnızca finansal değil toplumsal ve kültürel hizmetleriyle de takviye veren Halkbank, kitap okuma alışkanlığını geliştirecek yeni bir kampanya da imza attı. ’Kitap Kardeşliği’ hissiyle meskenlerdeki kitapların bağışlanarak, kent merkezlerinden uzaktaki birinci ve ortaokulların yanı sıra huzurevlerinde kütüphanelerin kurulması gayesiyle ‘Gülümseyen Kitap’ projesini başlatan Banka, proje kapsamında istekli tüm kitapseverleri harekete geçirerek, bir yılda en az 50 bin kitaba ulaşmayı, 500 okulun yanı sıra; çeşitli huzurevlerinde kütüphanelerin oluşturulmasına katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %