Ham petrol, yeniden açılış umutlarının fiyatları yükseltmesi ile artış gösterdi

0 0
Read Time:1 Minute, 29 Second

Müellif: Peter Nurse   

Investing.com – Ham petrol fiyatları, ABD ve Avrupa’daki yine açılış haberlerinin talebi destekleyeceğine dair optimistlik üzerine Salı günü yükseldi.

WTI vadeli süreçleri %1,9 artışla 65,68 dolar olurken Brent %1,9 yükselerek 68,86 dolara yükseldi. Her ikisi de iki yıl içinde görmediği düzeylere yükseldi.

ABD Akaryakıt RBOB Vadeli Süreçleri, %2,4 artışla 2,1519 dolara ulaştı.

Hissiyatı destekleyen gelişme, aşılama programlarının yol kat etmesi ile gelişmiş iktisatların yine açılacağına dair işaretler oldu.

Salgından en çok ziyan gören eyaletlerden olan New York, New Jersey ve Connecticut, iki hafta içinde kısıtlamaları kaldıracak, Florida ise tüm kısıtlamaları Pazartesi günü kaldırdı.

AB, milletlerarası seyahat üzerindeki yasakları esnetme planlarını açıklamıştı aslında. İngiltere de Mayıs ortasından itibaren milletlerarası seyahate müsaade verecek.

Bu durum, Hindistan’daki sıhhat krizini gölgede bırakabilir. Ülkedeki hadise sayıları ile vefatlar artmaya devam ediyor.

ING analistleri, “Hindistan’ın yakıt talebine ait ön datalar mevcut ve aylık bazda akaryakıt talebi, %6,3 düşüşle Ağustos’tan beri gördüğü en düşük düzey olan 2,14 milyon tona düştü” dedi. “Hindistan’da Covid-19’un hala doruğa ulaşmamış üzere göründüğünü düşündüğümüzde Mayıs ayı boyunca talebin daha da berbatlaşmasını bekliyoruz.”

Arz cephesinde OPEC, Bloomberg anketine nazaran geçen ay ortalama 25,27 milyon varil ile Mart ayına nazaran günlük yalnızca 50.000 varil düşük üretim yaptı.

ING ekledi, “Suudi Arabistan’ın gönüllük kesintileri kademeli olarak azaltmasının yanında OPEC+’nın bu ay üretimi kademeli olarak azaltacak olmasından ötürü Mayıs ayı boyunca piyasaya günlük yaklaşık 530 milyon varil ek üretim arz edilmesini bekliyoruz.”

Seansın ilerleyen vakitlerinde ilgi, Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) 30 Nisan ile biten hafta için ABD ham petrol arz datalarında olacak.

Kurumsal gelişmelerde ise Suudi Aramco (SE:2222), 2021’in birinci çeyreğinde kârında büyük artış paylaştı. Dünyanın en büyük petrol şirketinin yarattığı hür nakit akışı, büyük temettü ödemeleri için kâfi oldu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %