Her derde deva! Torosların zirvesinden toplayıp yağının 10 gramını 20 TL’den satıyorlar

0 0
Read Time:1 Minute, 28 Second

Antalya’nın Akseki ilçesi Alaçeşme Mahallesi’nden Toros Dağlarından Ardıç ağacının meyvelerini toplayan köylüler bir haftada biriktirdikleri ardıç meyvelerini işliyor. Nohut adedinden biraz büyük ardıç meyvelerini kendilerine mahsus makinede ezen köylüler sabahın erken saatlerinde kazana koydukları ardıçları 4-5 saat kaynatarak yağını çıkartıyor. 100 kilogramdan 2 litre ardıç yağı elde eden köylüler 10 gramını 20 TL’den satıyor.

TEK BAŞINA GÜNDE 15 KG TOPLUYORLAR

Toros Dağlarında yetişen Ardıç ağaçlarının çok değerli bir ağaç olduğunu ve yörede epey bol olduğunu dikkati çeken Abdullah İtimat, ardıç yağı çıkarabilmek için Toros Dağlarının eteklerine çıktığını belirterek, “Ardıç ağaçlarının meyveleri küçüktür. Yalnız başıma gidersem günde 15 kilogram lakin topluyorum. Ailemle gelirsem günde 30 kilo falan toplayabiliyorum. Haftalık 200-300 kilogram topluyorum. Bir haftalık topladığımda haftalık olarak yağını çıkarıyorum. Epey zahmetlidir” dedi.

“YÜZ KİLODAN 2 KİLO YAĞ ÇIKIYOR”

Toros Dağlarından toplamış olduğu ardıç meyvelerinden nasıl yağ elde ettiklerini anlatan İnanç, “Öncelikle toplamış olduğum ardıç meyvelerini öncelikle makinede ezdiriyoruz. Daha sonra kazanın içerisine dolduruyorum. Sabahın erken saatlerinde kazanın altını yakıyoruz. 5-6 saatten sonra yağ çıkmaya başlıyor. Toplam 9-10 saatte ise bu süreç tamamlanıyor. Yüz kilodan yaklaşık 2 kilo yağ çıkıyor. Bu epeyce meşakkatlidir. Yağı Türkiye’nin her yerinden istek geliyor. Bende her yerine gönderiyorum. 10 gramını 20 liraya veriyorum” dedi.

HER KEDERE DEVA

Toroslardaki çok sayıda ağaç ve bitki çeşidi bulunduğunu anlatan İtimat, “Ardıç yağının da birçok hastalıklara şifa olduğu biliniyor. Alternatif tıpta yaygın olarak kullanılan, tesirli bitkisel yağ çeşidi olarak Ardıç yağı bedenin toksinlerden arınmasında ve iltihapların tedavi edilmesinde kullanılır. Böbrekleri, bağırsakları, kalp ve damar yollarını toksinlere karşı gözetici tesiri var. Ardıç yağı kanı temizler. Ziyanlı hususların bedenden ve kandan atılmasında epey yararlıdır. Kansızlık tedavisinde kullanılır. Kan yoluyla bulaşabilecek hastalıklara pürüz olur. Soğuk algınlığına ve gribe karşı yararlıdır. Bu rahatsızlıklar sırasında, bir bardak su içerisine birkaç damla ardıç yağı ekleyerek içilebiliyor” dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %