H&M hisseleri ikinci çeyrek kâr beklentilerini aştıktan sonra değer kazandı

0 0
Read Time:1 Minute, 9 Second

Yazar – Scott Kanowsky 

Investing.com – H&M (ST:HMb) Çarşamba günü yükseldi. Süratli moda devi ikinci çeyrek vergi öncesi çıkarında yıllık %33 artışla beklentileri aştı.

Dünyanın en büyük ikinci giysi firması, mali kalemler hariç kârının, 3,87 milyar kron iddialarına kıyasla 4,87 milyar kron olduğunu raporladı. H&M, karlardaki bu artışı tam fiyatlı eserlerin satışındaki artışa ve düşük indirimlere bağlarken mağaza içi talebin de “önemli ölçüde” arttığını belirtti. Şirketin o periyot için brüt marjı %52,2’ye yükseldi.

H&M, performansı etkileyen birçok COVID-19 kısıtlamaları bitmiş görünse de görünüme yönelik olumsuz rüzgarların devam ettiğini belirtti. Tedarik zincirlerindeki aksamalardan, enflasyondaki artıştan ve Ukrayna’daki savaştan kaynaklı zorluklara da değindi.

Grup, savaştan ötürü Rusya, Ukrayna ve Belarus’taki işlerinin durmasının, Haziran ayında mahallî para ünitesi cinsinden satışlarda öngörülen %6’lık düşüşe büyük katkısı olacağını söyledi.

H&M CEO’su Helena Helmersson, “Savaşla bağlı durum ve işimize yönelik tesirleri değerlendirilmeye devam ediyor.” dedi. “Müşterilere ve çalışanlarımıza ve bir bütün olarak işimize olan tesirini dikkate alan tahliller bulmak için çeşitli seçenekleri bilfiil araştırıyoruz.”

Öte yandan ikinci çeyrek için küme genelindeki satışlar, bir evvelki yıla kıyasla %12 artarak 54,5 milyar krona yükselerek beklentileri aştı. Analistlerin beklentisi, 52,8 milyar kron satış olduğu istikametindeydi.

Bu ayın başlarında şirket, koronavirüs kısıtlamalarının kısmen gevşetilmesi sayesinde Mart-Mayıs satışlarında %17 ile beklenenden daha yüksek bir artış raporladı. Fakat bu periyottaki talep, yeniden de pandemi öncesindeki düzeylerin altında kaldı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %