İç savaşın ardından ilk telefon

0 0
Read Time:1 Minute, 9 Second

Ürdün Kralı II. Abdullah ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile iç savaştan bu yana ilk kez bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Ürdün kraliyet sarayından görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada liderlerin iki kardeş ülke arasındaki ilişkileri ve işbirliğini geliştirme yollarını ele aldıkları belirtildi. Açıklamaya göre Kral Abdullah Esad’a “kuzey komşusunun toprak bütünlüğü ile ‘istikrar ve egemenliği’ koruma çabalarını desteklediğini bildirdi.

Kral, Suriye’de 2011 yılında başlayan demokrasi yanlısı barışçıl protestolara Esad rejiminin engelleme girişimleri üzerine Beşar Esad’a görevi bırakması çağrısında bulunmuş ve ülkesi Esad rejiminin yıkılması için mücadele veren Batılı ve Arap güçlere silah temini için bir kanal haline gelmişti.

Ürdün Suriye ile ilişkileri normalleştirmek için hızlı adımlar atıyor

Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin sadık müttefiki Ürdün son aylarda Suriye ile olan bağları normalleştirmek için hızlı adımlar atıyor.

Euronews’in haberine göre yaklaşık iki hafta önce Ürdün karşılıklı sınır güvenliğinde işbirliği yapmak üzere Suriye savunma bakanını ağırladı.

Amman yönetimi geçen hafta da iki ülke arasındaki Cabir sınır kapısının yatırım ve ticareti arttırmak amacıyla yeniden açılması kararı aldı. Ayrıca ulusal havayolu şirketi Royal Jordanian tarafından çatışmaların başlamasından hemen sonra askıya alınan Suriye’ye doğrudan uçuşların yeniden başlayacağını duyurdu.

İki lider arasındaki bu telefon görüşmesi iç savaşta Suriye içinde Esad’ı iktidardan düşürme arayışındaki Batı destekli ana muhalifleri destekleyen Ürdün ile Esad rejimi arasındaki bağların normalleştirilmesinde yeni bir adım olarak değerlendirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘genç istihdamı’ paylaşımı

 

Mısır İsrail’e ilk uçuşunu yaptı

 

Mescid-i Aksa’ya bir ayda 23 kez baskın düzenlendi

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %