İçişleri Bakanlığı’ndan yeni genelge! Marketlerde bazı ürünlerin satışına kısıtlama getirildi

0 0
Read Time:1 Minute, 24 Second

İçişleri Bakanlığı 81 vilayet valiliğine “Market Tedbirleri” bahisli genelge gönderdi. Genelgede, tam kapanma sürecinde uygulanan sokağa çıkma kısıtlaması ile ilgili metot ve asılların belirlenerek, valilere duyurulduğu hatırlatıldı.

MARKETLERİN AÇIK KALACAĞI SAATLER HATIRLATILDI

Bu kapsamda daha evvel vilayetlere gönderilen sokağa çıkma kısıtlaması sırasında temel besin, ilaç ve paklık eserlerinin satıldığı yerler ile üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması emeliyle muafiyet kapsamında bulunan işyerleri dışında tüm ticari işletme, işyeri ve/veya ofislerin kapalı olacağı belirtilmiş, vatandaşların zarurî temel muhtaçlıklarını karşılamakla hudutlu olacak biçimde bakkal, market, fırın, kasap, manav, kuruyemişçi ve tatlıcıların tam kapanma devrinde 10.00-17.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebileceği, zincir ve muhteşem marketlerin pazar günleri kapalı kalacağı bildirilmişti.

ÇOK SAYIDA ESERİN SATIŞINA KISITLAMA GETİRİLDİ

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek emeliyle ilgili Bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve bölüm temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan önlemler şu formda sıralandı:

  • Marketlerde (zincir ve harika marketler dahil) vatandaşların mecburî temel gereksinimleri kapsamındaki eserlerin dışında rastgele bir eser satışına müsaade verilmeyecek.
  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve üstün marketler dahil) temel besin ve paklık eserlerinin yanı sıra yalnızca hayvan yemi, mamaları ile kozmetik ürünleri(parfümeri ve makyaj materyalleri hariç) satılabilecek.
  • Daha evvel getirilen alkollü eser satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve harika marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giysi ve aksesuar, mesken dokuması, oto aksesuar, bahçe materyalleri, hırdavat, zücaciye vb. eserlerin satışına müsaade verilmeyecek.

KONTROLLER SIKILAŞTIRILACAK

Bu temeller doğrultusunda Genel Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci hususları uyarınca İl/İlçe Genel Hıfzıssıhha Konseyleri kararları acilen alınacak. Başta zabıta vazifelileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere kontrol takımlarınca bu konuya ait bildirimler ve denetimler eksiksiz yerine getirilecek. Uygulamada rastgele bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %