İmalat PMI, TL’deki kayıp ve vaka artışı nedeniyle son 4 ayın en düşük seviyesine geriledi

0 0
Read Time:1 Minute, 23 Second

Investing.com –  İstanbul Sanayi Odası (İSO), Nisan ayı İmalat PMI sayılarını açıkladı. Gösterge Nisan ayında 52,6’dan 50,4’e geriledi ve genel faaliyet şartlarında çok hudutlu bir güzelleşmeye işaret etti. Bu düzey Aralık ayı sonrası en düşük düzey oldu.

Bölümün performansı 11 aydır devam eden büyüme periyodunun en ölçülü artışını sergiledi. Nisan’da hem üretim hem de yeni siparişler yavaşlama kaydetti. Anket iştirakçileri bu durumu genel olarak Türkiye’de Covid-19 pandemisinin tekrar yükselmesine bağladı. Üretimdeki yavaşlama üç aylık büyümenin akabinde gerçekleşti. Tekrar de yaşanan ivme kaybı geçen yılın Nisan ve Mayıs aylarındaki birinci pandemi dalgasıyla kıyaslandığında çok daha hafif gerçekleşti.

Toplam yeni siparişlerde yaşanan yavaşlamaya karşılık, memleketler arası talepte güçlenme sinyalleri gözlendi ve yeni ihracat siparişleri üst üste dördüncü ay artış gösterdi. İmalatçılar Nisan ayında da yeni istihdam yaratmaya devam etti ve bu gelişme mevcut artışı trendini 11 aya ulaştırdı. Öte yandan Nisan’daki artış, kelam konusu artış devrinin en düşük suratında gerçekleşti. İşçi sayılarında devam eden artış ve yeni siparişlerin ivme kaybetmesi, firmaların tamamlanmamış işleri üzerinde çalışmalarına imkan sağladı ve birikmiş işler Mayıs 2020’den beri en yüksek oranda azaldı.

Enflasyonist baskılar ikinci çeyreğin başında yüksek seviyesini korudu. Girdi maliyetlerinde keskin artış kaydedilirken firmalar bu artışı çoklukla Türk lirasındaki paha kaybı, ham husus fiyatlarındaki yükseliş ve kimi durumlarda da arz eksikliklerine bağladı. Ham husus teminindeki zorluklar ve dünya genelindeki nakliye sıkıntılarına bağlı olarak tedarikçilerin teslimat müddetlerinde devam eden güçlü artışlar, arz istikametli meselelerin sürdüğüne işaret etti. Tedarikçi performansındaki bozulma Mart ayına nazaran değişim göstermedi. Girdi maliyetlerindeki yükselişlerin genel olarak satış fiyatları kanalıyla müşterilere yansıtıldığı gözlendi. Satış fiyatlarında keskin artış kaydedildi ve bu artış geçmiş devir ortalamasına nazaran çok daha süratli gerçekleşti.

Müellif: Necdet Erginsoy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %