İngiltere’de Başbakanı Johnson’a ara seçimlerde soğuk duş!

0 0
Read Time:1 Minute, 12 Second

Tiverton and Honiton’da yapılan orta seçimi oyların yüzde 52,9’unu alan Liberal Demokrat Parti, Wakefield’daki orta seçimi ise oyların yüzde 47,9’unu alan ana muhalefetteki Emekçi Partisi kazandı.

Muhafazakar Parti; Tiverton and Honiton’da Tiverton and Honiton’da yüzde 21, Wakefield’da ise yüzde 17,2 oranında oy kaybetti.

1997’den bu yana birinci defa Tiverton and Honiton milletvekili, Muhafazakar Parti’den olmayacak.

Wakefield’da ise Personel Partisi, 2019’da, 87 yıl sonra kaybettiği bölgede, yine milletvekili çıkarmış oldu.

Son orta seçimlerle Avam Kamarası’nda milletvekili sayısını Personel Partisi 200’e, Liberal Demokrat Parti ise 14’e çıkardı.

İki orta seçim de, Muhafazakar Parti’nin milletvekillerinin istifaları nedeniyle yapılmıştı.

SONUÇLAR NASIL YORUMLANDI?

Muhafazakar Parti Teşkilat Lideri Oliver Dowden, orta seçim mağlubiyetleri sonrası, “Birisinin bu sonuçların sorumluluğunu alması gerek” diyerek istifa etti.

Başbakan Johnson ise seçmenlerin sesine kulak vereceğini söyledi.

İşçi Partisi Genel Lideri Keir Starmer, “Halk, Muhafazakarlara inancını kaybetti” dedi.

Liberal Demokrat Parti’den Tiverton and Honiton Milletvekili seçilen Richard Foord ise “İngiltere siyaseti için şok edici” olduğunu söyledi ve seçmenin Başbakan Boris Johnson’a “Artık yeter” dediğini savundu. Foord, “Artık Boris Johnson’ın gitme vakti geldi” diye konuştu.

Özellikle Covid kısıtlamaları periyodunda Başbakanlık Konutu’nda verilen partiler nedeniyle ağır istifa baskısı altında olan Başbakan Boris Johnson ise daha evvel partisi orta seçimleri kaybetse de vazifesi bırakmayacağını söylemişti.

Johnson 6 Haziran’da partisinin meclis kümesinde yapılan inanç oylamasını 148’e karşı 211 oyla kazanmıştı.

Ancak Muhafazakar Parti’nin 359 milletvekilinden yüzde 40’dan fazlasının Johnson’ın vazifesi bırakmasını istemesi, İngiltere Başbakanı’nı önümüzdeki devirde iç siyasette çok sıkıntı günlerin beklediği biçiminde yorumlanmıştı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %