İngiltere’de işsizlik oranı, Nisan ayında yaklaşık 50 yılın en düşük seviyesine indi

0 0
Read Time:1 Minute, 20 Second

Muharrir – Geoffrey Smith

Investing.com – Ekonomiyi sarsan personel kıtlığından ötürü İngiltere işgücü piyasası Nisan ayında daha da sıkılaştı.

İşsizlik yardımı müracaatları için beklentiler 42.500 düşüş yaşandığı tarafında olurken datalar, 50.000’den fazla düşüş yaşadığı arka arda beşinci ayda da başvuran kişi sayısında 56.900 düşüş olduğunu gösterdi. Artık işsizlik oranı, 1970’lerin başlarından beri görülen en düşük düzeyde.

Personel kıtlığı, İngiltere Merkez Bankasının (BoE) düşük enflasyonla orantılı olduğunu düşündüğü düzeyin çok üzerinde bir tempoda ilerleyen fiyat artışına yeni bir ivme kazandırdı. Nisan ayına kadarki yılda prim dahil ortalama yararlar yıllık bazda %7,0 yükseldi. Mart ayındaki %5,6’nın üzerinde gelen bu oran, yedi ayın en süratli büyüme temposu oldu. Primler harici fiyat ise %4,1 artan bir evvelki aya nazaran %4,2 yükseldi.

Mevcut artış oranında bile fiyatlar, Nisan ayına kadarki yılda %7 üzerinde seyreden enflasyonu yakalayamıyor. Hal bu türlü olunca ekonomiyi çevreleyen hayat pahalılığı krizinden çıkış için ufukta pek bir umut görünmüyor.

BoE Yöneticisi Andrew Bailey, Pazartesi günü parlamentoda yaptığı konuşmada bu yıl enflasyonun %10’un üzerinde tepe yapmasını “önleyemeyeceğini” söyledi. Bilhassa Ukrayna’nın zirai emtiaları ihraç edememesinden ötürü global besin fiyatlarındaki baskıya işaret etti.

Bu bilgiler karşısında piyasa, son toplantıda banka, yüksek besin ve güç maliyeti enflasyonu nedeniyle bu yılın sonlarında iktisadın küçülmeye başlayacağını öngörmüş olmasına karşın bankanın faizlerde yeni artışlar yapma mümkünlüğünü fiyatlandırarak reaksiyon verdi. Sterlin %0,5 artışla yaklaşık bir haftanın doruğu olan 1,2383 dolardan süreç gördü.

Bailey, Pazartesi günkü açıklaması sırasında bankanın rotasını değiştireceği istikametinde bir sinyal vermedi.

“Çok, çok sıkıntı bir yerdeyiz. %10 enflasyon öngörmek ve yapabilecek daha fazla şeyimiz olmadığını söylemek, son derece güç bir durum.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %