İntek Kalıp ve İskele, Uganda’daki Köprü ve Viyadük Projesinin Çözüm Ortağı Oldu

0 0
Read Time:2 Minute, 4 Second

Transit trafik ile kent içi trafiğini birbirinden ayırarak, kent içindeki trafik yoğunluğunu azaltmayı amaçlayan proje, eski Kampala – Entebbe yolunda Entebbe tarafından ve Kampala-Mpigi yolu üzerinde Mpigi tarafından kente giren trafik yoğunluğuna odaklanmaktadır. Aralık 2022’de tamamlanması planlanan proje sayesinde hem transit mühletleri hem de kent merkezindeki trafik yoğunluğu azalacaktır.

Projenin En Büyük Bölgesinde İntek İmzası

14 açıklıktan oluşan köprünün toplam uzunluğu 365 metredir. Tabliyelerin yükseklikleri 4 metre ile 11 metre ortasında değişmektedir. A1-P4 aksları ortası birinci kısım, P4-P10 aksları ortası ikinci kısım, P10-A2 aksları ortası ise üçüncü kısım olarak düşünülmüştür. En büyük bölge olan ikinci kısımda P4-P8 aksları ortasında kalan 110 metre uzunluğundaki kısmın tabliye kalıbı ve kalıp iskelesi İntek tarafından tedarik edilmiştir. İkinci kısmın geri kalan kısmı olan P8-P10 aksları ortasında kalan 60 metre uzunluğundaki bölgenin kalıp iskelesi olarak Cementers’in elindeki stoklar kullanılmış, tabliye kalıbı ise İntek tarafından tedarik edilmiştir.

Cementers firmasının elindeki kalıp iskelesi stokları, 2019 yılında yapılmış olan Uganda Amerikan Elçiliği projesinin üretiminde muvaffakiyetle kullanılmış olan İntek’in HD 150 kalıp iskelesi sistemidir. Bu nedenle kalıp iskeleleri ile tabliye kalıbının birbirine adaptasyonu harika bir halde gerçekleşmiştir. P4-P10 aksları ortasındaki ikinci kısım için tedarik edilen 170 metre uzunluğundaki tabliye kalıpları ve kalıp iskeleleri İntek tarafından yapılan proje çalışması ile 96 metre uzunluğundaki birinci ve 99 metre uzunluğundaki üçüncü kısımlara yerleştirilmiş, bu iki bölgeyi eş vakitli olarak dökebilmek için gereken ilave gereçler belirlenmiştir. Bu ek materyallerin getireceği maliyet ile işin daha kısa müddette bitirilmesi ile elde edilecek olan kazanımlar Cementers firması tarafından karşılaştırılmış ve ek materyallerin sipariş edilmesi uygun bulunmuştur.

İntek’in Proje Dayanak Hizmeti ile Daha Süratli, Daha Kaliteli ve İnançlı Projeler

Köprü ve viyadüklerde yükseklikler ve tabliye yükleri genelde binalara nazaran çok daha büyük değerlerdedir. Açık alanlarda yapıldıkları için kalıp ve iskeleler büyük rüzgar yüklerine maruz kalırlar. Köprü ayaklarının ve tabliyelerinin kesitleri sıra dışı ve değişken formlara sahiptir. Bütün bu özelliklerinden ötürü köprü ve viyadük projelerinin kalıp ve iskele tahlilleri, yüksek bir mühendislik seviyesi ve uzmanlık gerektirir.

Türkiye ve Yurt Dışında Köprü-Viyadük Projelerinin Tercihi: İntek

İntek, kalıp mühendisliği konusundaki kaliteli ve uzman insan kaynağı sayesinde, Türkiye’de ve yurt dışında birçok büyük projede başarılı bir tahlil ortağı olarak yer almış, köprü ve viyadük projelerinde tercih edilen kalıp ve iskele firması haline gelmiştir. İntek, Uganda’daki bu memleketler arası projede de kaliteli eserleri ve rekabetçi fiyatlarının yanı sıra, proje tahlilleri ve kalıp eğitmeninin alana verdiği teknik takviye ile müşterisinin muhtaçlıklarını eksiksiz olarak karşılamış ve başarılı referanslarına bir yenisini eklemiştir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %