İran ithalat ödemeleri için Bitcoin madenciliğine yasal olarak izin verecek

0 0
Read Time:1 Minute, 4 Second

İran Merkez Bankası (CBI); bankaların, kripto para madencilerinin ve döviz borsalarının kripto para ünitelerini kullanarak ithalat ödemeleri yapmalarına müsaade verecek.

Financial Tribune’den gelen bir rapora nazaran CBI, kripto ödemeleri için bankaları ve lisanslı borsaları ilgilendiren bir bildiri yayımladı. Hükümet, ülkedeki bu durumu açıklığa kavuşturmak için yakında bir yasa tasarısı çıkaracağını açıkladı.

Memleketler arası ticarete bağlı olarak ABD, İran’nın gaz ve elektrik ticaretini büyük ölçüde etkiledi.

Bundan ötürü İran, ülkesine yapılan ambargoları atlatması için öteki yollar aramaya başladı ve kripto para ünitelerinin yararlarını araştırdı. Bildirildiği üzere İran, 29 Ekim 2020’de Bitcoin’i bir değişim aracı olarak sürece başlayan birinci ülke oldu. Ocak 2021’e kadar hükümet, madencilere güç santralleri sunarak kripto madenciliği için 1.000’den fazla lisans verdi.

İran’da kripto madenciliği yasal, lakin her madencinin yasal olarak çalışmak için Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığından bir lisansa muhtaçlığı var. Lisanslı madencilerin, varlık tarafından sağlanan kanallar aracılığıyla kazdıkları Bitcoin’i İran Merkez Bankasına satması gerekiyor.

İran’ın kripto para üniteleri ile geçmişi birinci başta çalkantılıydı ve kripto madenciliği 2019 yılına kadar yasa dışıydı. Ülke genelinde birkaç elektrik kesintisi bildirildikten sonra, lokal yetkililer bu yıl Ocak ayında 45.000 tane “rig” ismi verilen birden fazla ekran kartından oluşan sisteme el koydu ve ağır elektrik kullanımından suçladı.

Bu makale birinci olarak Muhabbit’te yayımlanmıştır

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %