İş ve tarım makinelerinin Faz V emisyon seviyesine uygun piyasaya arzı ertelendi

0 0
Read Time:40 Second

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca hazırlanan, Karayolu Dışında Kullanılan Hareketli Makinelere Takılan İçten Yanmalı Motorlar İçin Gaz ve Partikül Halindeki Kirletici Emisyon Sonları ve Tip Onayı ile İlgili Gereklilikler Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna nazaran, kara yolu dışında kullanılan hareketli makinelerin (iş makineleri, tarım makineleri, jeneratörler gibi) Faz V motor emisyon düzeyine uygun olarak mecburî piyasaya arz edilme tarihleri imalatçı ve ithalatçılarının yaşadıkları meselelere tahlil getirmek ismine güncellendi.

Yapılan değişiklikle kara yolu dışında kullanan hareketli makinelerin Faz V emisyon düzeyine uygun biçimde mecburî piyasaya arzı 1 Ocak 2023’ten 31 Mart 2023’e ertelendi.

Böylece Faz IIIA, Faz IIIB ve Faz IV emisyon düzeyine sahip motorların takılı olduğu makinelerin ülkede piyasaya arzına 3 aylık bir ek mühlet verilmiş oldu. Yapılan bu ertelemeyle makine imalatçı ve ithalatçıların ek müddet talepleri karşılandı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %