İşitme cihazınızın tatilde zarar görmesini istemiyorsanız nem alıcı tablet kullanabilirsiniz

0 0
Read Time:2 Minute, 17 Second

May İşitme Aygıtları Uzmanı Odyolog Mehmet Tarık Kaya, yaz tatilinde işitme aygıtı kullananlara değerli tavsiyelerde bulundu. Kaya, “Yaz ayları işitme aygıtlarının ağır neme maruz kaldığı en kıymetli aylardandır. Bu nedenle yaz aylarında aygıt kullanırken öteki vakitlere oranla bir nebze daha dikkatli ve ihtimamlı olmalıyız. Aygıtınız için ‘nem alıcı tablet’ kullanmanızı öneririz.” dedi.

Özellikle yaz tatiline çıkmadan evvel işitme aygıtı kullanan pek çok insan, aygıtlarının ziyan göreceği telaşını taşıyor. Kolay fakat tesirli kimi tedbirlerle işitme aygıtlarının yaz tatillerinde de rahatlıkla kullanılabileceğinin altını çizen May İşitme Aygıtları Uzmanı Odyolog Mehmet Tarık Kaya, bu hususta merak edilen sorulara karşılık verdi. İşitme aygıtlarının epeyce hassas aygıtlar olduğunu söyleyen Tarık Kaya, “Yaz ayları işitme aygıtlarının ağır neme maruz kaldığı en kıymetli aylardandır. Bu durum işitme aygıtında oksitlenmelere sebep olabilir. Bu nedenle yaz aylarında aygıt kullanırken başka vakitlere oranla bir nebze daha dikkatli ve ihtimamlı olmalıyız. Şayet çok fazla terliyorsanız aygıtınızı aralıklı olarak çıkarmanızı tavsiye ederiz. Aygıtınız için ‘nem alıcı tablet’ kullanmanızı da ayrıyeten öneririz. Nem alıcı tabletlerin kullanım müddetleri ortamdaki neme nazaran değişkenlik gösterir. Bilhassa nemin ağır olduğu vilayetlerde yaşayan kullanıcıların yaz kış nem alıcı tabletler kullanması gerekmektedir. İşitme aygıtları için nem alıcı tabletleri işitme aygıtı merkezlerinden temin edilebilirsiniz.” dedi.

Suyla temastan kaçının

Nemli havaların işitme aygıtlarında bakteri üremesi için ülkü bir ortam sağladığını aktaran Kaya, antibakteriyel temizleme mendilleri yahut spreyleriyle aygıtların tertipli olarak dezenfekte edilmesi gerektiğini söyledi. Havuza yahut denize girmeden evvel işitme aygıtlarının kullanımına ait kimi bilgiler veren Kaya, “Suya temas öncesi aygıt kesinlikle çıkartılıp kutusuna konulmalıdır. Aygıtlar tekrar takılmak istendiğinde kulağın ve kulak etrafının düzgünce kurulanması gerekmektedir. Plajda kum, güneş ve tuzlu suya maruz kalıyoruz. Kum, işitme aygıtındaki mikrofonu tıkayabilir, deniz suyu işitme aygıtına küçük tuz kristalleri sokabilir. Elinizde kum varken işitme aygıtına dokunmaktan kaçının, işitme aygıtını tuzlu sudan uzak tutun ve güneş hami yahut güneş kremi kullanmadan evvel işitme aygıtınızı mümkünse çıkarın. Zira İşitme aygıtları, krem, makyaj, parfüm, saç spreyi ve çeşitli yağlarda bulunan kimyasallardan ziyan görebilir.” diye konuştu.

Yaz bitiminde uzmanlardan takviye alınabilir

İşitme aygıtlarının ıslanma durumunda pilin çabucak çıkarılması gerektiğini aktaran Kaya, bu durumda aygıtın birkaç saat için kurumaya bırakılması gerektiğini söyledi. Islanan aygıtın muhakkak saç kurutma makinesi yahut rastgele bir ısıtıcı makinayla kurutulmaması gerektiğini aktaran Mehmet Tarık Kaya, bu durumun işitme aygıtlarının bozulma riskini artıracağı ihtarında bulundu. İşitme aygıtlarının uzun periyodik kapalı sıcak ortamlarda bozulabileceğini söyleyen Kaya, “Tatil bitiminde aygıtları servise gönderip işitme aygıtı bakımı yapılması gerektiğini de unutmamalıyız. İşitme aygıtlarına yapılan bakımlar aygıtlarınızın ömrünü uzatır. Yaz tatilinizde işitme aygıtlarınızı kullanmaktan kaygı ediyorsanız, May İşitme Aygıtları uzmanlarımızla bağlantıya geçebilirsiniz. İşitme aygıtı uzmanlarımızla görüştüğünüzde, sizlere yaz aylarında işitme aygıtlarınızı nasıl kullanmanız ve bakım yapmanız gerektiğine dair yardımcı olacaklardır. Sizler de bu bilgiler sonucunda tatilinizin tadını doyasıya çıkarabilirsiniz. Sizlere en yakın şubemiz için mayisitme.com.tr web sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.” formunda konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %