İsrailli bakandan kritik ziyaret

0 0
Read Time:1 Minute, 5 Second

Erken seçime kadar süreksiz başbakan olarak da misyon yapacak olan Lapid’in bu ziyaretinin İsrail’deki siyasi kriz nedeniyle sonuç odaklı olup olamayacağı merak ediliyor. Lapid’in ziyareti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bir ay evvel İsrail’e yaptığı ziyarete karşılık niteliğinde.

SEÇİMLER TESİRLER Mİ

Çavuşoğlu tıpkı vakitte Filistin’i de kapsayan ziyaretinden sonra yaptığı açıklamada iki ülke ortasındaki diplomatik münasebetlerin tekrar büyükelçi düzeyine çıkarılıp çıkarılmayacağının Lapid’in ziyaretinde değerlendirileceğini söylemişti. Lakin 3.5 yıl içinde beşinci kere genel seçime gitme kararı alınan İsrail’deki siyasi belirsizlik nedeniyle büyükelçi atamasında bir ilerleme sağlanıp sağlanmayacağı merak konusu. Dışişleri Bakanlığı Lapid’in ziyaretinde “ikili ilgiler ve bölgesel hususların ela alınacağını” açıklamakla yetinirken, masada karşılıklı büyükelçi atanmasının yanı sıra güç, Filistin sıkıntısı ile son periyotta İran’ın Türkiye’deki İsrail vatandaşlarını maksat alacağı gerekçesiyle yapılan “Türkiye’ye seyahat uyarıları” olacak.

ENERJİ PROBLEMİ DE MASADA

ABD’nin “Doğu Akdeniz Doğalgaz Boru Sınırı Projesi”nden (EastMed) çekilmesiyle İsrail doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşınması tekrar öne çıktığı için Lapid’in ziyaretinde mevzunun görüşülmesi bekleniyor. Çavuşoğlu da mevzuyla ilgili, “Doğu Akdeniz’de bir işbirliği konferans teklifi vardı, biz işbirliğine hazırız. İsrail, Türkiye’nin bütün platformlarda yer alması gerektiği görüşünde. Biz hakça paylaşımdan yanayız. Kimse bizi dışlamasın, bizim de kimsenin hakkında gözümüz yok” değerlendirmesinde bulunmuştu. Doğalgaza ait teknik mevzuların, iki ülke güç bakanlıkları ortasında görüşülmesi öngörülüyor.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %