İTO Başkanı: Doluluk oranı yüzde 98’lere vardı

0 0
Read Time:2 Minute, 30 Second

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Lideri Şekib Avdagiç, kompozit gereçleri üreten sanayicileri Paris’te bir ortaya getiren JEC World Fuarı kapsamında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Avdagiç, dünya çapında artan enflasyonist baskılara yönelik görüşlerinin sorulması üzerine, “Türkiye’de fiyatların bu kadar süratli artmasını gerektirecek bir durum olmadığını düşünüyoruz. Burada enflasyondaki süratli gidişatı dikkate alarak ileriye yönelik realist olmayan artışların yapılmaması gerek. Bu noktada üreticiden tüketiciye tüm taraflara sorumluluk düşüyor. Herkesin üzerine düşeni yapması lazım. Şayet süreci hakikat yönetirsek, enflasyonu evvel yataya döndürüp sonra düşüşe geçirebiliriz” sözlerini kullandı.

Avdagiç, İstanbul’da en meyyit dönem olarak nitelendirilen mart ayında otellerin doluluk oranının yüzde 92’yi bulduğunu, bu oranın salgın öncesi devirde bile yakalanamadığını kaydetti.

“EMTİADA ULAŞILAN FİYATLARIN KISA VADEDE GERİ GİDECEĞİNE DAİR BİR EMARE YOK”

Dataların, Suudi Arabistan’dan 250 bin turist geleceğini gösterdiğini aktaran Avdagiç, şöyle devam etti: “Şu andaki rezervasyonlara nazaran, mayıs ayında İstanbul’da otellerde yer bulamayacaksınız. Birçok otel şimdiden dolmuş durumda ve toplam doluluk oranı yüzde 98’lere vardı. Haziran ve temmuz ayı için de bu ilginin devam ettiğini görüyoruz. Sanayi tarafına baktığımızda, orada zati bir sorun yok. Öbür taraftan son periyotta herkesin gündeminde iki bahis var; elektrik ve doğal gaz faturaları… Ünite fiyatlar kısa müddette birkaç katına çıktı lakin bu bütün dünyada bu biçimde gerçekleşti. Önümüzdeki iki çeyrek için petrolde 135 düzeyleri konuşuluyor. Yapılan çalışmalara da baktığımızda, Rusya-Ukrayna savaşının da tetiklemesi ile emtiada ulaşılan fiyatların kısa vadede geri gideceğine dair bir emare yok.”

Avdagiç, istihdam konusunda firmaların uygun gittiğini belirterek, global çapta yaşanan gelişmeler sonrası her ne kadar iptal edilen siparişler olsa da bunların yerine yenilerinin alındığına dikkati çekti.

Uzak Doğu’da tekrar canlanan Covid-19 salgını sonrası Avrupalıların siparişler konusunda garantiye gittiğini anlatan Avdagiç, “Avrupalılar Uzak Doğu’ya yüksek sipariş vermek yerine riske atmayarak daha küçük ölçülerde eser alabileceği ülke olarak Türkiye’yi seçiyor. Türkiye’nin fiyat, kalite ve tedarik konusunda çok düzgün bir performansı var. Ülkemizin üretim gücüyle gurur duyabiliriz” sözlerini kullandı.

Avdagiç, Avrupa ile Geçiş Dokümanı sorunları olduğunu anımsatarak, Uzak Doğu’daki düşüncelerden sonra Avrupa’nın birçok ülkesinin uygulamayı kaldırdığını, Türkiye’nin tedarik manasında muhtaçlıkları karşılamasıyla burada fırsatlar doğduğunu kaydetti.

“TÜRKİYE, HUDUDU AŞAN ELEKTRONİK TİCARETİ GELİŞTİRMELİ”

Şekib Avdagiç, gelen bir soru üzerine yetkililerle e-ticaret düzenlemesi hakkında yaptıkları görüşmeden bahsederek, şöyle devam etti:

“Biz görüşmede kanılarımızı aktardık. Ümit ediyorum ki buradan çıkacak sonuçla hem e-ticaret alanında yer alan firmaların sayısı artacaktır hem de burada bir monopolleşme yahut pazarı domine etme konusunu denetim altına alacaklardır. Pazar yerleri ile alakalı çok fazla bölüm var. Mesela kargo kesiminin 3’te 2’sini e-ticaret kapsıyor. Bu yüzden olay yalnızca e-ticaret alanındaki firmaları değil, onların bağlı olduğu bölümlerin regülasyonunu da içeriyor. Bakanlık bu noktada hem direkt hem ötürü etkilenebilecek tüm kesim paydaşlarını içine alan titiz bir süreç yürüyor.”

Vazifeye geldikleri birinci günden bu yana Türkiye’nin sonu aşan elektronik ticareti geliştirmesi gerektiğine vurgu yaptıklarını belirten Avdagiç, “Sınır aşan e-ticaret birçok mikro işletmeyi ayağa kaldırıyor ve gelir dağılımının güzelleşmesine katkı sağlıyor. Burası çok kuvvetli bir pazar vadediyor, bütün dünya bu hususta üzerinde çalışıyor ve şimdi oturmuş, kabul edilmiş bir durum yok. Daima birlikte baş yormamız ve geliştirmemiz lazım” biçiminde konuştu.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %