Japonya olağanüstü hali 31 Mayıs’a kadar uzatacak

0 0
Read Time:45 Second

Elaine Lies / Ritsuko Ando

TOKYO, 7 Mayıs (Reuters) – Japonya hükümeti, Tokyo Olimpiyatları’nın başlamasına birkaç ay kala yeni koronavirüs olaylarındaki artışı sınırlamak için Tokyo ve öbür üç bölgedeki inanılmaz hali Mayıs ayı sonuna kadar uzatmaya hazırlanıyor.

İktisat bakanı ve tıpkı vakitte pandemi tedbirlerinden sorumlu olan Yasutoshi Nishimura, “kısa ve güçlü” fevkalâde halin dördüncü dalgayı sınırlamasını umduğunu, lakin başşehir Tokyo ve Osaka’daki yeni olay sayısının hâlâ yüksek olduğunu söyledi.

Harika halin 11 Mayıs’tan 31 Mayıs’a uzatılması halinde, Tokyo Olimpiyatları’nın 23 Temmuz’a başlamasına iki aydan az bir mühlet kalmış olacak.

Tokyo Olimpiyatları salgın nedeniyle 1 yıl ertelenmişti.

Nishimura tıp ve iktisat uzmanlarından oluşan bir heyetle görüşmesinin başında yaptığı konuşmada, “Osaka’nın sıhhat sistemi hayli tehlikeli bir durumda” diyerek, koronavirüs mutasyonlarının süratle yayıldığına dikkat çekti.

Nishimura, heyetin daha sonra uzatma planını onayladığını söyledi. Başbakan Yoshihide Suga’nın TSİ 13.00’te düzenleyeceği basın toplantısında fevkalâde halin uzatılmasını resmi olarak onaylaması bekleniyor.

Haberi çeviren: Canan Sevgili
Redaksiyon: Can Sezer

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %