Kabuklu ve kuru meyve sektörü Uluslararası INC Konferansı’nda buluşuyor

0 0
Read Time:1 Minute, 39 Second

Kuru meyve bölümü Memleketler arası INC Konferansı’nda sürdürülebilirliği konuşacak

Dünya genelinde kuru meyve ve kabuklu meyvelerin en üst istişare platformu Milletlerarası Kuru ve Kabuklu Meyveler Kongresi (International Nut and Dried Fruit Council-INC), bu yıl 39’uncu sefer 11-13 Mayıs’ta Dubai’de düzenlenecek.

Milletlerarası Kuru ve Kabuklu Meyveler Konseyi’ne (INC); INC Türkiye Büyükelçisi Ahmet Bilge Göksan, INC Mütevelli Heyeti Üyesi Osman Öz, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri Mehmet Ali Işık, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyesi Birol Celep, Ege Kuru Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği İdare Konseyi Üyesi Gürcan Şen, EİB Tarım 1 Şube Müdürü Ece Tırkaz katılacak.

INC Kongresi’nin kuru meyve sanayisiyle ilgili tek memleketler arası aktiflik olduğuna değinen Memleketler arası Kuru ve Kabuklu Meyveler Kurulu (INC) Türkiye Büyükelçisi Ahmet Bilge Göksan, EİB’nin yıllardır iştirak sağladığını söyledi.

“Dünya genelinde 162 farklı ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Milletlerarası alanda yürüttüğümüz başarılı pazar stratejisinin sonuçları ihracatımıza da yansıyor. INC Kongresi bu sene üç gün boyunca 60 farklı ülkeden bin 100’ün üstünde kuru ve kabuklu meyve sanayisindeki kesimin önde gelen önderlerini Dubai’de bir ortaya getirecek. INC çatısı altındaki eserler, badem, Brezilya fıstığı, kaju, fındık, macadamia, ceviz, çam fıstığı, antep fıstığı, ceviz, yer fıstığı, hurma, kuru kayısı, kuru kızılcık, kuru incir, kuru erik, kuru üzüm, çekirdeksiz kuru üzüm, kuş üzümü üzere tüm kuru ve kabuklu meyve sanayisindeki eserlerin rekolte iddiaları, arz, talep ve ticaretiyle ilgili en son istatistikler konuşulacak.”

Ana gündem sürdürülebilirlik ve iklim değişikliği

40 firmanın stant açarak en yeni eser ve hizmetlerini sergileyeceğini anlatan Göksan, Kongrede sürdürülebilirlik ve beslenme araştırmaları başlıklarında seminerler düzenleneceğinin de altını çizdi.

“Sürdürülebilirlik yıllardır ajandamızda bulunan, üzerine çok baş yorduğumuz bir bahis. INC Kongresi’ndeki Sürdürülebilirlik Semineri; su kaynakları ve besin güvenliği bağının de kapsamlı bir formda irdeleneceği, masadaki en kritik başlıklardan biri. Beslenme Araştırmaları Semineri’nde ise tüketim alışkanlıklarında değişmesiyle dünyada yükselen trendlerden biri haline gelen; kuru meyvelerin sıhhate yararları tartışılacak. Birebir vakitte bölümün önde gelenlerine mükafatlar takdim edilecek.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %