Karadeniz’de sağanak etkili oldu: Dereler taştı, köprüler yıkıldı, evleri su bastı

0 0
Read Time:6 Minute, 49 Second

Kastamonu’nun İnebolu ilçesinde şiddetli yağışın tesiriyle taşan sel suları 2 köprüyü yıktı, bir mahallede ise konutları sel suları bastı.

AFAD’ın kırmızı kod uyarısı verdiği Kastamonu’da dün başlayan sağanak yağış sabah saatlerinde tesirini arttırdı. Edinilen bilgilere nazaran, İnebolu ilçesinde yağan şiddetli yağışın dereleri taşması sonucunda 2 köprü yıkıldı. Yıkılan köprülerden bir tanesi sel sularının tesiriyle akıntıya kapılarak gözden kayboldu. Dehşet veren anlar bir vatandaşın cep telefonu kamerası ile görüntülendi. İlçede yer alan Musa Mahallesi’nde ise konutları sel suları bastığı öğrenildi. Öte yandan, Kastamonu Valiliği koordinesinde bütün kamu kurumları yaşanan tüm aksiliklere karşı harekete geçti.

Bartın

Bartın’da sağanak nedeniyle birtakım meskenlerin bodrum katını su bastı, ulaşım aksadı.

Bartın’da tesirli olan sağanak nedeniyle birtakım konutların bodrum katını su bastı, araçlar yolda zahmetle ilerledi.

Kentte 3 gündür devam eden ve tesirini giderek artıran sağanak, cadde ve sokaklarda su birikintilerine neden oldu.

Orduyeri Mahallesi’nde kapanan yol, iş makineleriyle açıldı.

Sağanak nedeniyle sıkıntı anlar yaşayan şoförler, kent merkezindeki kimi yollarda ilerlemekte zahmet çekiyor.

Belediye ve Karayolları grupları tarafından tıkanan mazgallar temizlenerek biriken sular tahliye ediliyor.

Trafik gruplarının tedbir aldığı bölgede, birtakım konutların taban ve giriş katlarını da su bastı.

Sinop

Sinop’ta tesirli olan sağanak nedeniyle birtakım konut ve iş yerlerinin bodrum katlarını su bastı, yol güzergahlarında hasar oluştu.

Kentte gece saatlerinde başlayan sağanak, kent merkezi ile Ayancık ve Türkeli ilçelerinde tesirli oldu.

Kent merkezinde birtakım iş konut ve iş yerlerinin bodrum katlarına su doldu. AFAD, Vilayet Özel Yönetimi ile Sinop Belediyesi takımları, bodrum katlara dolan suyu boşaltma süreci gerçekleştirdi. Yağış nedeniyle yol güzergahlarında da hasar oluştu. Gruplar, hasar gören bölgelerde iş makineleriyle çalışma yaptı.

Ayancık ve Türkeli ilçelerinde ise küçük çapta su baskınları yaşandı.

Bu ortada Ayancık ilçesinde Babaçay köyü valilik kararıyla önlem maksatlı boşaltıldı.

Köy sakinlerinin bir kısmı akrabalarının yanına bir kısmı ise ilçedeki bir yurda yerleştirildi.

Vali Erol Karaömeroğlu ise beraberinde Vilayet Emniyet Müdürü Tarıkhan Çetiner, Vilayet Jandarma Kumandanı Kıdemli Albay Ferhat Kuran ve öbür ilgililerle su baskınlarının yaşandığı bölgelerde incelemelerde bulundu.

Karaömeroğlu, takımların çalışmalarını takip ederek vatandaşlara geçmiş olsun dileklerini iletti.

Zonguldak

Zonguldak’ta dün sağanak nedeniyle Çaydamar Deresi taştı, kimi mesken ve iş yerlerini su bastı.

Kent merkezinde sabah saatlerinde başlayan ve tesirini artıran sağanak hasebiyle Çaydamar Deresi taştı.

Çaydamar Mahallesi’nde dere kenarındaki bir otoparkın istinat duvarı heyelan nedeniyle yıkıldı.

Toprak kaymasıyla birlikte otoparktaki birtakım araçlar dereye devrilerek, su içinde kaldı.

Bölgede alınan tedbirlerin akabinde devrilme riski bulunan birtakım araçlar, cazibeli yardımıyla kurtarıldı.

Sağanak nedeniyle kimi iş yerlerini su bastı, kimi işletmeler de tedbir hedefli tahliye edildi.

Ekipler, araçların dereden çıkartılması için çalışma başlattı.

Gökçebey

Gökçebey ilçesinde de Çay Mahallesi Gaziler Caddesi’nde bulunan Gaziler Deresi’nin debisinin yükselmesi sonucu caddeyi su bastı.

Harekete geçen AFAD ve Gökçebey Belediyesi takımları, bot yardımıyla birtakım vatandaşların meskenlerinden çıkmasını sağladı.

Bölgede şu ana kadar 30 konutun tahliye edildiği, 100’ün üzerindeki kişinin inançlı bölgeye taşındığı öğrenildi.

Su altındaki bölgede engelli ve yaşlı vatandaşların kurtarılma anları da kameraya yansıdı.

Vatandaşlardan bir kısmı yakınlarının meskenlerine giderken bir kısmı ise misafirhanede ağırlanıyor.

Filyos Çayı’nın yükselmesi nedeniyle ilçeye girişi sağlayan Gökçebey Köprüsü de önlem hedefli kapatıldı.

Su altında kalan kimi bağ ve bahçelerde de hasar oluştu.

Çay Mahallesi Muhtarı Yüksel Kahveci, gazetecilere, konutların su içinde kaldığını belirterek, “Ekiplerden Allah razı olsun, hepsi buradaydı, canla başla çalışıyorlar. Vatandaşlarımızı misafirhanemizde ağırlıyoruz, daha sonra hasar tespiti yapılacak.” dedi.

Zonguldak Valiliğince, kentte tesirini sürdüren ağır yağmur nedeniyle engelli ve gebe kamu vazifelilerinin pazartesi idari müsaadeli sayılacağı bildirildi.

Valilikten yapılan açıklamada, kentte dün tesirli olan ve devam etmesi beklenen ağır yağmur nedeniyle Afet ve Acil Durum Uyum Şurası’nın Vali Vekili Turgut Subaşı başkanlığında toplandığı belirtildi.

Meteorolojik varsayımın başlama vaktinden en az 24 saat evvel ilgili tüm ünitelerin iştirakiyle Vilayet Afet ve Acil Durum İdare Merkezi’nin 24 saat aslına nazaran faaliyete geçirilmesine karar verildiği aktarılan açıklamada, burada görevlendirilecek çalışanın, kurumu ismine karar vermeye haiz, kurumun misyon dahilindeki kaynaklarının idaresini yapabilecek şahıslardan yedeği ile birlikte oluşturulacağı aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Belediyeler, Vilayet Özel Yönetimi, DSİ, Orman Bölge Müdürlüğü ve bunun üzere kuruluşların iş makinelerinin, sürücüleri ile birlikte görevlendirilerek köprü menfez altı paklığı ve dere yatağı taşkınlarına yönelik acil müdahale için hazır bulundurulmasına, dere yataklarının kenarında ve riskli görülen bölgelerdeki araçların kolluk kuvvetlerince kaldırılmasına, Orman Bölge Müdürlüğünce dere kenarında bulunan depoların daima denetim altında tutulmasına, vilayet genelinde belediye başkanlıklarınca mazgal ve su kanallarının denetim ettirilmesine karar verilmiştir.”

“Engelli ve gebe kamu vazifelilerinin 27 Haziran’da 1 gün idari müsaadeli sayılmasına karar verilmiştir.” sözlerine yer verilen açıklamada, dere yatağına yakın ve su baskınına maruz kalabileceği bedellendirilen konutların boşaltılması için konut sahiplerinin kollukça ikazına, mümkün su baskını tehlikesi nedeni ile yapılan ikaza karşın konutunu boşaltmayanların kollukça tahliye edileceği, vilayet ve ilçelerde belediye başkanlıklarınca sel ve su baskınlarına karşı vatandaşların uyarılması istikametinde sık sık anons yapılacağı belirtildi.

Düzce

Düzce’de sağanak nedeniyle engelli ve gebe kamu vazifelileri 1 gün müsaadeli sayılacak

Düzce Valiliği, kentte tesirini sürdüren sağanak nedeniyle engelli ve gebe kamu vazifelilerinin bugün idari müsaadeli sayılacağını bildirdi.

Valilikten yapılan açıklamada, kentte tesirli olan ve devam edecek ağır sağanak nedeniyle Vilayet Afet ve Acil Durum Uyum Şurası’nın Vali Cevdet Atay başkanlığında Vilayet AFAD Merkezi’nde toplandığı belirtildi

Meteorolojik varsayımın başlama vaktinden en az 24 saat evvel ilgili tüm ünitelerin iştirakiyle Vilayet Afet ve Acil Durum İdare Merkezi’nin 24 saat aslına nazaran faaliyete geçirilmesine karar verildiği aktarılan açıklamada, burada görevlendirilecek işçinin, kurumu ismine karar vermeye haiz, kurumun misyon dahilindeki kaynaklarının idaresini yapabilecek şahıslardan yedeğiyle birlikte oluşturulacağı tabir edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Belediyeler, Vilayet Özel Yönetimi, DSİ, Orman Bölge Müdürlüğü ve bunun üzere kuruluşların iş makinelerinin, sürücüleri ile birlikte görevlendirilerek köprü menfez altı paklığı ve dere yatağı taşkınlarına yönelik acil müdahale için hazır bulundurulmasına, dere yatağına yakın ve su baskınına maruz kalabileceği bedellendirilen konutların boşaltılması için konut sahiplerinin kollukça ikazına muhtemel su baskını tehlikesi nedeni ile yapılan ikaza karşın konutunu boşaltmayanların kollukça tahliyesine, dere yataklarının kenarında ve riskli görülen bölgelerdeki araçların kolluk kuvvetlerince kaldırılmasına, Orman İşletme Müdürlüğünce dere kenarında bulunan depoların daima denetim altında tutulmasına, vilayet genelinde belediye başkanlıklarınca mazgal ve su kanallarının denetim ettirilmesine karar verilmiştir.”

Engelli ve gebe kamu vazifelilerinin 27 Haziran’da 1 gün idari müsaadeli sayılmasına karar verildiği belirtilen açıklamada, vilayet ve ilçelerde belediye başkanlıklarınca sel ve su baskınlarına karşı vatandaşların uyarılması tarafında sık sık anons yapılacağı aktarıldı.

Karabük

Karabük’ün Yenice ilçesinde sağanak nedeniyle bir köprü kısmen çöktü, birtakım iş yerlerini su bastı, heyelan nedeniyle ulaşımda aksamalar yaşandı.

İlçede tesirini giderek artıran sağanak, cadde ve sokaklarda su birikintilerine neden oldu, kimi iş yerlerini su bastı.

Atatürk Mahallesinde yaşanan heyelan nedeniyle yan yol ulaşıma kapandı.

Yazı köyünde de heyelan nedeniyle karayolu ulaşıma kapandı, gruplar bölgede güvenlik tedbiri aldı.

İncebacaklar Mahallesi’nde ise Şeker Deresi’nin üzerinde bulunan köprünün bir kısmı çöktü.

Heyelan riskine karşı bölgede tedbir alan belediye ve Karayolları grupları, vatandaşlardan yaşanabilecek aksiliklere karşı dikkatli ve önlemli olmalarını istedi.

Çalışmaları inceleyen Karabük Valisi Fuat Gürel, gazetecilere yaptığı açıklamada, dün ve bugün vilayet genelinde ağır bir sağanak olduğunu söyledi.

Yenice ilçesine bağlı Değirmenyanı, Sevimli, İncebacak ve Ibracak köylerinde problemler yaşandığına işaret eden Vali Gürel, “Yenice merkezde de bir kısım konutları, bahçeleri su bastı. Bir kısım altyapılarımızda sorun var. Artık vatandaşlarımızla beraberiz. Vilayet Özel Yönetimi, Devlet Su İşleri ve öteki kurumların grupları alanda şu anda, çalışma yapıyorlar. Bilhassa dere ve köprü ağızlarını açarak, genişleterek vatandaşlarımıza ziyan gelmemesi için gerekli önlemleri alıyoruz. Şükürler olsun can kaybımız yok.” diye konuştu.

Vatandaşların uğradığı ziyanları telafi edeceklerini, bölgede daha fazla yağış beklendiğini belirten Gürel, vatandaşların bilhassa bu akşam dikkatli olması gerektiğini bildirdi.

Vali Gürel, vatandaşların dere yataklarından ve riskli konutlardan uzak durması gerektiğini de kelamlarına ekledi.

Filyos Çayı’nda debi yükseldi

Yenice Belediye Lideri Zeki Çaylı ilçede son 1 haftadır süren yağışın 2 gündür tesirini artırdığını anlattı.

Çaylı, ilçede yer yer heyelanların meydana geldiğini, Filyos Çayı’nda debinin yükseldiğini belirterek, belediye olarak bir uyum merkezi oluşturduklarını bildirdi.

İş makineleri ve öteki ekipmanlarla alanda olduklarını vurgulayan Çaylı, “Şu anda çok büyük bir derdimiz olmamasına karşın, önümüzdeki günlerin ne getireceğini varsayım edemiyoruz. İnşallah yağmur azalır, tesirini kaybeder ve bu külfetten bölge olarak, Batı Karadeniz olarak kurtuluruz.” sözlerini kullandı.

Yazı köyü sakinlerinden Adnan Kalaycı, 1991 ve 1998 yıllarında da tıpkı kasvetleri yaşadıklarını belirterek, bu yıl da yağışların devam etmesi nedeniyle derede su düzeyinin çok yükseldiğini kaydetti.

Kalaycı, restoranındaki eşyaları suyun ulaşamayacağı yere taşıdıklarını vurgulayarak, köprünün ayaklarının çöktüğünü, ulaşımda sıkıntılar yaşadıklarını aktardı.

Öte yandan Yenice ilçe merkezine girmeye çalışan bir hafif ticari aracın, su ve molozlar nedeniyle yolda kalması ve araçtaki 3 kişinin yolu temizleme çalışmaları da cep telefonu kamerasıyla kaydedildi. (AA-İHA)

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %