Kılıçdaroğlu’dan Türk Ocakları tepkisi: Akıllarını yitirmiş bunlar

0 0
Read Time:4 Minute, 52 Second

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin TBMM Küme Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, sinema sanatkarı Cüneyt Arkın’ın vefatından duyduğu üzüntüyü tabir ederek, Arkın’a Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı diledi.

Türk Ocakları İstanbul Şubesi’nin düzenlediği aktifliğe katıldığını anlatan Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin, İslam dünyasının sıkıntılarının aşılması ve insanların inancına nasıl hürmet duyulması gerektiği konusunda örnek olması gerektiğini söyledi. Kılıçdaroğlu, aktiflikte, adaletin İslam açısından da ne kadar değerli bir kavram olduğunu belirttiğini aktararak, şöyle konuştu:

“Sabah bir haber, Türk Ocağı İstanbul İdaresi vazifeden alınmış. Ne söyleyeyim? Bizim konuşmaya, birbirimizi dinlemeye gereksinimimiz var; hengameye değil. Bir ortada oturup hoşluğu, doğruları nasıl inşa edebiliriz; buna muhtaçlığımız var. Hakikaten anlamakta zorlanıyorum. İslam dünyasında dünya kadar sorun var. Kan akıyor, birbirini öldürenler yüklü olarak İslam dünyasından. Birbirlerine kılıç, silah çekiyor ‘Allah Allah’ deyip onu öldürüyor, o da ‘Allah Allah’ deyip onu öldürüyor. İslam dünyasında kan durmasın mı, hoşluk, demokrasi, adalet olmasın mı? Adalet istiyorsunuz, dillendiriyorsunuz, tahammül edemiyorlar. Emin olun akıllarını yitirmiş bunlar, tahammül edemiyorlar. Adalete tahammül edemeyen bir anlayış bu ülkeye nasıl adalet getirecek Allah aşkına? Kimse endişelenmesin, Allah’ın müsaadesiyle adaleti biz getireceğiz. Her hengame sonlarını getiriyor. Kendileri, kendi sonlarını getiriyorlar. Bizi dinleseler emin olun çok hoş şeyler olacak fakat bizi de dinlemiyorlar. Doğruları dinlemeye tahammül edemiyorlar; yanlıştan, kinden, öfkeden besleniyorlar. Buradan çıkmaları lazım.”

“Bir ipte iki cambaz oynamaz”

Adaletin değerli bir kavram olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, devlette vazife yapan ve vakti geldiğinde emekli olan insanların, bir adaletsizlik yahut haksızlık durumunda görüşlerini açıklayabileceğini belirtti. Kılıçdaroğlu, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Sabri Uzun ve Hanefi Avcı’dan kelam ediyorum. Sabri Uzun, İstanbul Vilayet Liderimiz Canan Kaftancıoğlu’nun haksız yere misyondan alınması üzerine bir tweet attı ‘Yanlış yapıyorsunuz.’ diye. ‘Vay sen misin bunu söyleyen?’ Gerisinden Hanefi Avcı, Selahattin Demirtaş ile ilgili AİHM kararının uygulanması gerektiğini söyledi. ‘Anayasa’nın gereğini yapın.’ diyor. ‘Vay sen misin bunu diyen?’ İkisinin de rütbeleri sökülecek. Münasebet FETÖ ile iltisaklı. Bunların ikisi de yazdıkları kitaplarla sizin yaptığınız bütün yanlışları sizin yüzünüze vurdular. Adaletsizliğin ulaştığı boyutu görebiliyor musunuz? Sabri Uzun da Hanefi Avcı da unutmasınlar, az kaldı, gelecek sandık. Onlar da biliyorlar, geliyor gelmekte olan. Onların sökülen rütbelerini motamot dikeceğiz, motamot iade edeceğiz. Haksızlığı gidereceğiz. O denli ‘FETÖ ile iltisaklı’ falan filan… Atalarımızın söylediği hoş bir kelam var, bir ipte iki cambaz oynamaz. Cambazlardan birisi düştü, öbür cambaz ipte duruyor. O da düşecek inşallah, halkın iradesiyle düşecek, göreceksiniz. İntikam ve öç alma hissiyle devlet yönetilmez. ‘Niye benim yanımda durmuyorsun da doğruları söylüyorsun? Ben de seni cezalandıracağım.’ diyor.”

Kılıçdaroğlu, Türk Silahlı Kuvvetlerinden emekli 80-90 yaşındaki generallerin mahpusa atıldığını söz ederek, “Bazıları mahpusta olduklarını da bilmiyor. Bu mudur devlet idaresi? Haksızlık kime yapılırsa, ona karşı çıkmak üzere bir fazilete sahip olmak zorundadır devleti yönetenler. Yoksa ‘Bu benden değil at içeri. Bu benden, bütün cürümlerini kapat.’ Bu türlü devlet idaresi olmaz.” dedi.

Kanun kararında kararname ile vazifesine son verilen akademisyenlere, mahpusa atılan generallere, avukatlara, Harp Okulu öğrencilerine, siyasetçilere seslenen Kılıçdaroğlu, “Bazen beşerler bedel öderler. Bazen bunun farkına varır, bazen varamazlar. Lakin haksız yere ödenen her bedel, o kişinin de mensubu olduğu ailenin de bir onurudur. Bunu kimse unutmasın.” diye konuştu.

“Sadece nisanda tefecilere ödenen faiz 19 milyar lira”

İktidarın, IMF’nin şeker pancarına kota getirilmesi istikametindeki talimatını uyguladığını, bu nedenle ülkedeki şeker üretiminin düştüğünü söyleyen Kılıçdaroğlu, TÜRKŞEKER’e ilişkin fabrikaların satıldığını kaydetti.

Kılıçdaroğlu, 10 şeker fabrikasının 680 milyon dolara, bugünkü dolar/TL kuruna nazaran 11 milyar liraya satıldığını söyleyerek, “Sadece nisanda tefecilere ödenen faiz 19 milyar lira. Bunların yatacak yeri var mı Allah aşkına? 24 yıl sonra Türkiye şeker ithal etmek zorunda kaldı. Kendi şekerini üreten, birinci şeker fabrikasını yumurta satarak kuran bir devlet, kimseye muhtaç olmazken artık şeker ithal ediyoruz.” sözlerini kullandı.

İktidarın yönetemediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Şeker fabrikaları neden özelleştirilmez? Zira bunlar esasen 3-4 ay çalışıyorlar. Tarladan alırsın, şekeri üretirsin, sonra kalır. Bu yükü özel bölüm kaldıramaz. Özel dal şekere artırım üstüne artırım yapıyor, beyefendilerin isteği üzerine. Fatura millete çıkıyor.” formunda konuştu.

Çayda da benzeri bir noktaya gidildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “28 Haziran’da bir kanun teklifi gelecekti. CHP’li milletvekillerinin itirazı ve bu hususta daha sert telaffuzları üzerine görüşmekten şimdilik vazgeçtiler.” dedi.

Kılıçdaroğlu, iktidarın şekerde oynadığı oyunları çayda da oynamak istediğini savunarak, “Ulusal Çay Kurulunun çay fiyatlarını belirlemesinin sağlanacağını, bu sayede düşük çay fiyatı belirlenmesi durumunda iktidarın tenkitlerden kurtulacağını” söyledi.

AK Parti iktidarında her yıl ortalama 20 bin ton çay ithal edildiğini ve toplam 434 milyon dolar ödendiğini belirten Kılıçdaroğlu, “434 milyon doları biz Rize, Trabzon, Arhavi’ye, Artvin’e verseydik ne olurdu? Rizeli, Artvinli, Trabzonlu, Karadenizli kazanmasın ancak yabancı çay üreticileri kazansın. Bu iktidar size değil, yabancı çay üreticilerine çalışıyor. Kelamım söz, bize oy versinler yahut vermesinler, adaletten; kim çalışıyorsa ve alın teri döküyorsa onlardan yanayız. Rizeli, Trabzonlu kardeşim duy bunu; iktidar olacağız, kaçak çayla nasıl çaba edilir göreceksin. Kelamım var, Rize’nin meydanında kaçak çayları toplayıp tamamını yakacağım. Sen kazanacaksın, sen.” kelamlarını sarf etti.

İktidarın çay üretimi yapılan vilayetlerdeki vatandaşları “çantada keklik” gördüğünü tez eden Kılıçdaroğlu, milletin artık uyandığını söyledi.

“Arada bir de dinliyor”

CHP başkanı Kılıçdaroğlu, oy peşinde koşan kısır bir siyaset anlayışına sahip olmadıklarını, her şeyden çok ülkedeki insanların refahı ve memnunluğunu önemsediklerini vurguladı.

Çiftçinin borçlarının silinmesi istikametinde kendisine gelen talebi aktaran Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri halinde bir hafta içerisinde çiftçilerin aldıkları kredilerin faizlerini sileceklerini vaadinde bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu, öte yandan 6 büyük vilayette çiftçiye elektriği ücretsiz vereceklerini de anlatarak, şöyle devam etti:

“Bizi dinleseler, güneş gücüyle onların yapması lazım. Oy alacaklar zira. Fakat dinlemiyorlar. Zira onlar çiftçiden, üreticiden ve alın terinden yana değil; lobilerden yana. Doğal gaz, kömür lobisi, öbür lobiler var. Fakat biz halktan, üretimden, alın terinden, çiftçiden, besiciden yanayız. O nedenle onları destekleyeceğiz. Erdoğan beni dinlese çok şey olacak fakat ne hikmetse dinlemiyor. Ama ortada bir de dinliyor. 3 hafta evvel burada diyabetli çocuklar için ‘Daha konforlu bir hayat sürmeleri lazım. Günde 3-4 sefer kan almak, sonra şeker ölçümü yapmak hakikat değil. Bunu düzeltin.’ demiştim. Çocuğun hissettiği acıyı anne baba da hissediyor. Erdoğan kelam vermiş, ‘Ben bunu yapacağım.’ demiş. Teşekkür ederim kendisine beni dinlediği ve diyabetli çocuklara bu katkıyı verdiği için.”

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %