Kişisel finans yönetiminde yapılan 5 kritik hata

0 0
Read Time:1 Minute, 34 Second

Günümüzde birçok kişi şahsî finans idaresi kusurları münasebetiyle maddi ve manevi dertler yaşıyor. Lakin atılabilecek birkaç küçük adım bu külfetlerin önüne geçmek için kâfi olabiliyor. 150 yılı aşkın esaslı geçmişiyle Generali Sigorta, şahsî finans idaresinde sıkça yapılan ve uzak durulması gereken bu kritik yanlışları paylaştı.

Bütçe planlaması yapmamak

Şahsî finans idaresinde en sık yapılan kusurların başında bütçe planlaması yapmamak ya da periyot devir yapmak geliyor. Bütçe planlaması yapmak; mevcut gelir ve masraf kalemlerini net olarak görmeyi ve para idaresini gerçek biçimde yapmayı başarılı kılar. Öbür bir deyişle cebe giren paranın nereye gittiğini, nasıl harcandığını net bir halde ortaya koymak, ilerisi için yapılacak tüm planlar ve atılacak adımlar konusunda yol gösterir.

Mevcut bütçenin fazlasını harcamak

Mevcut bütçenin fazlasını harcamak ve gelecek devirlerde elde edilecek gelirle yaratılan bütçe açığının kapatılacağını düşünmek de sıkça yapılan kusurların başında geliyor. Bilhassa ipin ucunun kaçtığı harcamaları engelleyememek, mevcut gelirin masrafları karşılayamamasına neden olarak, borçlanmayı beraberinde getirmektedir.

Borçlanarak hayat kalitesini artırmak

Borçlanarak ömür kalitesini artırmak son yıllarda sıkça görülen yaklaşımlar ortasında yer alıyor. Lakin hayatın getirebileceği olumsuz durumları ve şartları göz önünde bulundurmadan borçlanarak mesken, otomobil vb. muhtaçlıklar özelinde hayat standartlarını yükseltmeye çalışmak, kısa vadede olumlu gözükse de, uzun vadede birçok meseleye neden olabiliyor.

Bilinçsiz harcamalar yapmak

Bilhassa yaşanan dijital dönüşümle birlikte e-ticaret platformlarının sundukları cazip indirimler ve kampanyalar, tüketicilerin vakit zaman gereksinimleri olmayanı da almasını beraberinde getiriyor. Sunulan indirimler ve kampanyalar ne kadar cazip olsa da, mevcut geliri aşacak ve muhtaçlık dahilinde olmayan her türlü harcamadan uzak durulması, ferdî finans idaresi özelinde atılan gerçek adımlar ortasında yer alıyor.

Tasarruf yapmamak

Tasarruf yapmak hem şahsî hem de toplumsal açıdan israf etmemek demektir. Ferdî finans idaresinde israfı engellemenin ve tasarrufun birinci adımı, muhtaçlık olmadan tüketilen, tüketildiğinde artı paha üretmeyen her kaynağın israf olduğunu fark etmektir. Kaynakları tüketirken ihtimam göstermek, her şeyi yerinde ve gereğince kullanmak hem kısa hem de uzun vadede şahsî finans idaresine olumlu yansımaktadır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %