Körfez Ulaştırma’dan yeni vagon yatırımı

0 0
Read Time:2 Minute, 11 Second

Tüpraş’ın demir yolu taşımacılığındaki iştiraki Körfez Ulaştırma, filo yatırımlarına devam ediyor. Mevcutta bulunan 445 adet sarnıçlı tank vagonuna ek olarak 75 yeni sarnıçlı vagon yatırımı gerçekleştiren Körfez Ulaştırma, beyaz eser vagonlarından 50 adedini Mart-Nisan devrinde ve son etap 25 vagonu da Mayıs ayında Kırıkkale’de teslim aldı.

ABD’li vagon üreticisi Greenbrier’dan alınan vagonların teslimatı Adana Greenbrier/Rayvag üretim tesisinden yapıldı. Vagonların teknik özellikleri hakkında bilgiler paylaşan Körfez Ulaştırma Genel Müdürü Tufan Başarır, “Tank vagonlarımız, AB standartları kapsamında demir yolu kesimi için belirlenmiş en yüksek standart olan ‘Karşılıklı İşletilebilirlik Teknik Şartnamesi’ (TSI) sertifikasyonunun gerekliliklerini de sağlıyor. Türkiye’deki en yüksek emniyet standardına sahip ve en yeni akaryakıt vagonlarını Körfez Ulaştırma’nın kullandığını gururla belirtmek isterim. 86 metreküp hacminde ve 15 metre uzunluğunda olan vagonlarımızın içinde taşınacak eserler, yakıtın sınıfına nazaran değişiyor. Vagonlarımız L4BH tipinde yani yüksek basınç bedellerine sağlam olduğu için, bu vagonlarla rafinerimizde üretilen bütün beyaz eserleri demir yolu ile taşıyabiliyoruz.” dedi.

“Filomuz yılda 2,5 milyon ton eser taşıyacak”

Yeni vagonların Körfez Ulaştırma’nın kıymet zincirinde kıymetli bir öge olan, lojistik operasyonların çevresel tesirleri konusunda da öne çıktığını belirten Başarır, “Bir vagonla yaklaşık 3 kara yolu tankeri kadar yük taşınabiliyor. Körfez Ulaştırma, kuruluşundan bu yana 5 yıl içinde demir yolu hissesini artırarak, 2022 yılında yaklaşık 60 bin tankeri karayolundan demir yoluna aktardı. 75 vagonun da eklenmesiyle 520 vagona ulaşan filomuz, yılda 2,5 milyon ton eser taşıyacak. Böylelikle 18 bin adet seferi daha karayollarından çekerek demir yoluna aktarmayı ve karayolu taşımalarından kaynaklı karbon emisyonunu yılda 14 bin 100 ton daha azaltmayı hedefliyoruz.” formunda konuştu.

“Yeni vagonlara inançlı tren takip sistemi entegre edildi”

Teslim alınan vagonların tamamına inançlı vagon takip sistemini entegre ettiklerini açıklayan Başarır, devamında şunları kaydetti: “Vagonlarımız gerçek vakitli takip sistemleri, emniyetli kilit sistemleri üzere yenilikçi ve inançlı özelliklerle de öne çıkıyor. Gelecek 2-3 yıl içinde vagonlarımızın tamamında bu sistemi kullanacağız. Sistem, tank vagonlarının gereksinimlerine yönelik olarak Tüpraş kurum içi girişimcilik programı kapsamında inovasyon gruplarının çalışmaları sonucunda kendi kaynaklarımızla geliştirildi. Donatıldığı sensörler ve modüller sayesinde gerçek vakitli bilgi akışı sağlayabilen bu sistem, tıpkı vakitte güneş paneli üzere yenilikçi tekniklerle kendi gücünü üretiyor. Bu açıdan da piyasadaki misal eserlerden daha gelişmiş bir altyapıya sahip.”

Kırıkkale’deki bakım atölyesi kesintisiz hizmet veriyor

Yeni vagon yatırımlarına paralel olarak bakım atölyelerindeki faaliyetlere de sürat kazandıran Körfez Ulaştırma, bakım atölyelerinde 15 teknik uzman istihdam ediyor. Yalnızca vagonlarını değil TÜRASAŞ’tan ve Stadler’den aldıkları toplam 12 lokomotifin bakımlarını da bu atölyelerde Avrupa standartlarında gerçekleştiren şirket, operasyon hazırlıklarını en yüksek seviyede tutarak, Tüpraş ve öbür müşteri gereksinimlerine aksama olmaksızın hizmet verebiliyor. Yeni devreye alınan vagon/lokomotif teker çakma atölyesiyle de bakım alanındaki yetkinliğini bir üst düzeye çıkarıyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %