Kripto bozgunu, ÜFE, SEC’in Musk incelemesi – Piyasalarda neler oluyor?

0 0
Read Time:3 Minute, 33 Second

Müellif – Geoffrey Smith 

Investing.com – Kripto para piyasasındaki bozgun derinleşirken dünyanın en değerli stabil kripto parası Tether sarsılıyor. ABD’nin Nisan ayı ÜFE raporu paylaşılacak. Borsalardaki kayıp, altıncı günde de devam ediyor ve yayın kesimindeki güçlü artışlar bile Walt Disney (NYSE:DIS) yardımcı olamıyor. SEC, Musk’ın Twitter (NYSE:TWTR) teklifi konusunda geç bildirimleri nedeniyle inceleme başlatırken risk varlıklarındaki genel düşüş nedeniyle petrol düşüş gösterdi.

12 Mayıs Perşembe günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Kripto piyasalarındaki bozgun derinleşirken Tether yalpaladı

Kripto para piyasalarında yaşanan global satış dalgası büyürken dünyanın en büyük stabil kripto parası, dolara sabitlenmiş olmasına karşın Perşembe günü 1 doların altına düştü.

Tether, istikrar noktasının en az %6,5 altında olan 93,35 puana kadar düştü lakin Tether’in CTO’su Paolo Ardoino’nun, Twitter’daki bir yayında yaptığı açıklama sonrasında kayıplarının birçoklarını telafi etti. Ardoino, Tether rezervinin büyük kısmının, artık risksiz ABD Hazine senetlerinde tutulduğunu ve Tether ağının, geri ödeme taleplerini “ter dökmeden” karşıladığını belirtti.

Büyük oranda Bitcoin ve algoritmik ticaretle desteklenen stabil kripto para TerraUSD ile alakalı varlıklarda yaşanan çöküşün akabinde yatırımcılar çıkışa yöneldikçe geri ödeme talepleri de artıyor. Bitcoin, %12 civarı düşüşle 2020 Aralık ayından beri gördüğü en düşük düzeye inerken Ethereum %22’den fazla paha kaybetti. Bu durumdan faydalanan tek isim, Tether üzere dolar rezervleriyle desteklenen bir stabil para olan USD Coin oldu.

2. ÜFE ve işsizlik müracaatları

ABD’den bugün Nisan ayı ÜFE bilgileri geliyor. Analistler, Mart ayında %1,4 olan fabrika kapısı fiyatlarının, sadece %0,5 büyüyerek ay bazında yavaşlamış olduğunu düşünüyor. Bu halde sonuçlanırsa yıllık ÜFE, %11,2’den %10,7’ye düşer.

Sayılar, aylık TÜFE raporunun karışık bir fotoğraf sunduğu bir günden sonra paylaşılmış olacak. Seyahat talebindeki güçlü, besin ve barınma fiyatlarındaki daha güçlü artışların yanı sıra bilhassa ikinci el araba üzere bir yıl evvel çok talep gören malların fiyatlarında düşüş yaşandı.

Birebir vakitte Çalışma Bakanlığının haftalık işsizlik müracaatları da paylaşılacak. Birinci işsizlik yardımı müracaatlarının, geçen haftaki şaşırtan derecede güçlü artışa karşın 200.000’in biraz altında olması bekleniyor.

3. Borsada kayıplar devam edecek; yayın ünitesindeki artışlara karşın Disney düşüşte

ABD borsaları açılışta kayıplarını artırmaya hazırlanıyor. Dünya genelinde merkez bankaları (gayrimenkul krizi ve pandemik önlemlerin tartısından ötürü büyümede yavaşlamanın görüldüğü Çin’in merkez bankası hariç), yüksek enflasyonla uğraş etmeye çalışırken piyasalar da büyümedeki sakinlikle ilgili dehşetleri atamadı.

Dow Jones 207 puan düşerken S&P 500 %0,8 ve Nasdaq 100 %1,2 düşüş gösterdi.

İlgi çekebilecek paylar ortasında %2,5 düşüşle iki yılın en düşük düzeyinde açılmaya hazırlanan Walt Disney var. Çarşamba günü kapanış sonrası rapor sunan cümbüş devi, beklenenden daha düşük bir kar bildirdi. Pay senedindeki düşüş, Netflix’in birinci çeyrekte abone sayısındaki şaşırtan düşüşünün akabinde ilgi çeken Disney+ yayın hizmetinin, yaklaşık 8 milyon yeni abone ile beklentileri aşmasına karşın yaşandı.

Bununla birlikte bunlar, Didi Küresel (NYSE:DIDI), Grab (NASDAQ:GRAB) ve DoorDash (NYSE:DASH) üzere varlıklarının kimilerinde yaşanan büyük paha düşüklüğünden ötürü şimdi biten mali yıl için 13 milyar dolar ziyan paylaşan Softbank’in (TYO:9984) ziyanı ile kıyaslanamaz. Softbank payları Tokyo’da %8 düşüş gösterdi.

4. Wall Street Journal’a nazaran SEC, Musk’ın Twitter’la ilgili bildirimlerini inceleme altına aldı

Wall Street Journal’ın bahse aşina şahıslardan aktardığına nazaran SEC, Elon Musk’ın Twitter’daki payıyla ilgili geç bildirimini incelemeye aldı.

Musk, yaptığı alımın boyutunu, SEC kurallarının müsaade verdiğinden 10 gün geç bildirdi. Bu da diğerlerini bu bahiste uyarmadan daha fazla pay satın almasına imkan sağladı.

Tartışmalı siyasi boyutunu düşündüğümüzde bu gelişmenin, Musk’ın toplumsal medya platformunu alım planını yumuşatmaya yardımcı olması pek mümkün değil. Musk’ın satın alma süreci için aldığı kredinin bir kısmı karşılığında teminat olarak rehin vermeyi amaçladığı Tesla (NASDAQ:TSLA) payının pahasındaki düşüşün devam etmesi de süreci karmaşıklaştırıyor. Twitter payı, Musk’ın pay başına 54,20 dolara alım teklifinden bu yana en düşük düzey olan 45,26 dolardan açılacak.

5. Petrol düşüş yaşadı lakin IEA, yakıt piyasalarında devam eden darlık konusunda uyardı

Çarşamba günü ham petrol fiyatları, dünya genelinde risk varlıkları üzerinde baskı oluşturan global büyüme endişelerinden kaçamayarak düşüş yaşadı.

WTI fiyatları %1,6 düşüşle 104,02 dolar olurken Brent %1,5 azalarak 105,87 dolardan süreç gördü.

Milletlerarası Güç Ajansı (IEA), petrol piyasasının durumuyla ilgili aylık raporunda global arz ve talep kestirimlerini çabucak hemen değiştirmedi fakat yeni karantinaların akabinde Çin’in talebi toparlandıkça global yakıt piyasalarının da önümüzdeki aylarda daha fazla baskıyla karşılaşabileceği konusunda uyardı.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %