Kripto para piyasalarında günün öne çıkan gelişmeleri

0 0
Read Time:3 Minute, 7 Second

Investing.com – Kripto para piyasalarındaki yeni gelişmelerden derlediğimiz günlük haber özetimizle günün öne çıkan kripto haberleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Ethereum (ETH), zincir birleşmesiyle ilgili kuşkularla yüzde 10’varan düşüş gördü

Ethereum (ETH), pay ispatı (PoS) modeline geçiş basamağının en değerli bölünü olan zincir birleşmesindeki kararlılık kuşkularının açığa çıkmasıyla bugün sert düştü.  

PoS’u blok zincirine dahil etmek üzere ayarlanan Ethereum Beacon zinciri, son 24 saat içinde 7 blokluk bir tekrar yapılanma sürecinden geçti. Blokların tekrar düzenlenmesi, çoklukla berbat hedefli aktiflik yahut bir kusurdan kaynaklanan blok sıralamasındaki bir tutarsızlık nedeniyle oluşur.

Bu tutarsızlık durumu, Ethereum pazarında da bir tedirginliğe yol açarak en büyük altcoin fiyatının 1.735 dolara kadar gerilemesine yol açtı.

Binance, Orta Doğu ve Avrupa’dan sonra Kazakistan’a da adım attı

Binance, Kazakistan Dijital Kalkınma, İnovasyon ve Havacılık Sanayisi Bakanlığı ile Kazakistan’daki hizmetlerini artırma fırsatlarını araştırırken bir Mutabakat Zaptı imzaladı.

Binance, yakın vakitte Almanya’da lisans sahibi olurken daha evvel Fransa, Dubai, Bahreyn ve Abu Dabi’de sanal varlık lisansı almıştı.

Binance, Kazakistan Cumhuriyeti ile yapılan mutabakatın, kripto piyasasına bankacılık altyapısını entegre etme konusundaki çıkarlarını ortaya koyduğunu ve ülkedeki sanal varlıklar için yasal çerçevenin ve düzenleyici siyasetin geliştirilmesine yardımcı olduğunu belirtti. Ayrıyeten blok zincir teknolojileri üzerine ortak eğitim programlarının uygulanması ve bölgesel bir Blockchain merkezi oluşturma mümkünlüğü üzerinde duruldu.

Dünya Bankası, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Bitcoin teşebbüsüne karşı çıkıyor

Dünya Bankası, Orta Afrika Cumhuriyeti’nin Sango olarak isimlendirilen kripto merkezini finanse etmesinin imkansız olduğunu söyledi ve ülkenin Bitcoin’i benimsemesiyle ilgili tasalarını lisana getirdi.

Nisan ayının sonunda Orta Afrika Cumhuriyeti lideri Faustin-Archange Touadéra, ülkede kripto para ünitesi için düzenleyici bir çerçeve oluşturdu ve Bitcoin’i resmi para ünitesi olarak kabul etti. Bu hafta ise ülkede “Sango” isimli birinci kripto merkezi kurma planı duyuruldu.

Cardano için yeni bir dönüm noktası: Ethereum – Cardano köprüsü

Cardano, Iagon Ethereum-Cardano token köprüsü beta sürümünde yayına girdi ve bu gelişme, birlikte çalışabilirlik konusunda öteki bir dönüm noktası olarak görülüyor.

Nisan ayının sonlarında, merkezsiz bulut bilişim platformu olan Iagon, Ethereum blok zincirinden Cardano’ya geçişini duyurdu. Bunu takiben, token arzının %50’sini Ethereum’dan Cardano’ya geçirdiğini ve toplamda 500 milyon IAG tokenine ulaşıldığı bildirildi.

IAGON takımı tarafından açıklandığı üzere, maksada yönelik token köprüsü, ERC-20 IAG tokenlerinin CNT IAG tokenlerine dönüştürülmesini sağlamak için inşa edildi, böylelikle farklı Blockchain’lerdeki (Ethereum ve Cardano) tokenler etkileşime girebilecek.

XRP Balinaları birikimlerini son iki ayın tepesine çıkardı

Santiment bilgileri, 1 milyon ila 10 milyon ortasında XRP tutan büyük yatırımcılar, XRP varlıklarını son iki ayın en yüksek düzeyine çıkardı.

Ripple’ın SEC ile davası devam ederken XRP, tepe fiyatından yüzde 90’a yakın düşüş gördü. 2022 yılının birinci günlerinden bu yana ise büyük yatırımcılar, düşük fiyatlardan XRP biriktirmeye devam ediyor. 

BNB Balinaları DOGE alımlarını artırdı

En büyük 71. BNB balinasının, 5,68 milyon dolar kıymetinde 68 milyon DOGE alımıyla kripto para, en büyük 100 BNB balinası ortasında en çok satın alınan token oldu.

WhaleStats, “Martian Manhunter” isimli en büyük 71. BNB yatırımcısının, DOGE alımını raporlarken yatırımcının portföyündeki yükün sabit kripto paralarda olması, önümüzdeki günlerde alımlara devam edebileceğini ihtimalini artırıyor.

En büyük 100 BNB yatırımcısı, şu an toplamda 16.890.830 dolar kıymetinde 202 milyon DOGE tutuyor. 

Terra 2.0’ın duyurulmasından sonra LUNA ve UST’nin süreç hacimleri yükselmeye başladı

Terra 2.0’ın yeni bir Blockchain olarak piyasaya sürüleceği haberinin akabinde TerraUSD’nin (UST), son 24 saatlik süreç hacminde büyük bir artış görüldü. 

UST, fiyatı hacim artışına paralel olarak son 24 saatte yüzde 43’e kadar yükseldikten sonra günlük artışını yüzde 16’lara kadar çekti. UST’nin süreç hacmi ise yüzde 327 üzere önemli bir oranda arttı.

Luna’nın süreç hacmi ise son 24 saatte yüzde 60 artış görerek 900 milyon dolara kadar ulaştı. Fakat süreç hacmi artışı fiyatına yansımadı. LUNA piyasa pahası 1 milyar doların üzerinde kalmaya devam ederken fiyatı, 0,00015 dolar bandında bulunuyor. 

Müellif: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %