Kripto para piyasalarından güncel haberler

0 0
Read Time:3 Minute, 14 Second

Investing.com – Kripto para piyasalarındaki aktüel gelişmelerden derlediğimiz günlük haber özetimizle günün öne çıkan kripto haberleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. 

Binance, Terra’nın tekrar doğuş planıyla ilgili yakından çalıştığını söyledi

Binance tarafından atılan tweette Terra çöküşünden etkilenen kullanıcılara yardım edileceği açıklandı. 

Terra 2.0’ın resmi olarak kabul edilmesinden kısa bir mühlet sonra yapılan bu açıklama, Binance’in airdrop için Terra’yı destekleyeceği istikametinde algılandı. Başka yandan en büyük kripto para borsasının yeni LUNA tokenini destekleyip desteklemeyeceği belirli değilken “yakın çalışıyoruz” açıklaması, listeleme için bir açık kapı olarak görülebilir. 

DeFi platformu Lido, Terra 2.0’ı desteklemiyor

En büyük likidite stake havuzu platformu olan Lido Finance, bugün yaptığı açıklamada, Terra 2.0’da Lido stake havuzunu başlatmayacağını söyledi. 

Terra’nın yine başlatılmasını destekleme teklifi, Lido DAO topluluğu tarafından %94,57 ret oyu aldı. Aslında, Lido Finance, çöküşten evvel yaklaşık 10 milyar dolarlık toplam kilitli bedel (TVL) ile likidite staking olarak Terra ağında Ethereum‘dan sonra ikinci en büyük platformdu.

Avalanche, Otherside için ApeCoin DAO’ya subnet teklifi götürdü

Avalanche, ApeCoin DAO’ya bir teklif sunarak Otherside Metaverse’ü Avalanche Subnet üzerinde kurmaya davet etti.

Teklifte, “ApeCoin DAO’nun, Otherside’ın gelecekteki topluluk büyümesini süratli süreç sürece, daha yüksek randıman, daha fazla ölçeklendirme yeteneği ve daha düşük gas fiyatları yoluyla desteklemek için bir Avalanche Subnet’i olarak Otherside’ı başlatmasını öneriyoruz” tabiri kullanıldı.

Ethereum ağında külfetler yaşayan Yuga Labs potansiyel tahliller ararken Avalanche, projenin kendi özel SubNet’inde kurulması için ApeCoin DAO’yu resmi teklifini iletti. Avalanche, ölçeklenebilirliği artırmak için alt ağları (SubNet) başlattı ve projelerin Avalanche’ın AVAX tokenini stake ederek kendi ferdi Blockchainlerini oluşturmasına müsaade veriyor.

Topluluk üyeleri ise Ethereum’dan çıkmaya sıcak bakmıyor ve ölçeklenme için Ethereum ağındaki katman-2 tahlillerinin araştırılmasını istiyor. Topluluk, Avalanche’ın teklifine sıcak bakmazken teknolojisinin Ethereum ölçeklendirme tahlilleriyle karşılaştırıldığında eski kaldığını tez ediyorlar. 

Otherside projesinin gerisindeki iki şirket olan Yuga Labs ve Animoca Brands, Avalanche’ın teklifine şimdi karşılık vermedi.

Aave’nin kilitli toplam bedeli 5 milyar dolar azaldı

DeFi’de Kilitlenen toplam paha (TVL), olumsuz kripto piyasası hassaslığının akabinde Mayıs ayının son haftasında taban düzeylerde devam ediyor.

Aave, birkaç yıldır kilitlenen en yüksek kıymete sahip birinci 10 dApp ortasındaydı. Platform, yılbaşından beri TVL’sinin %39’unu kaybetti. 1 Ocak’ta TVL yaklaşık 14,34 milyar dolar iken bu sayı 24 Mayıs’ta yaklaşık 8,67 milyar dolara düştü.

SEC’ten Ripple davasıyla ilgili bir öbür erteleme talebi geldi

ABD Menkul Değerler ve Borsa Komitesi (SEC) ve Ripple davası, görünüşe nazaran yine uzayacak. SEC, mahkemeden XRP sahiplerini dahil etme hareketine karşı itirazda bulunmaları için kendilerine ek müddet verilmesini talep etti. Bu tıp gecikmeler, Ripple’ın lokal tokeni XRP’nin büyümesini direkt engelleyen dava sürecinin uzamasına yol açıyor. Avukat John Deaton, uzun müddettir devam eden davada yaklaşık 67 bin XRP sahibi ismine konuşmasına müsaade vermek için bir müracaatta bulunmuştu. SEC ise bu talebe  karşı çıkıyor.

Coinbase (NASDAQ:COIN), Fortune 500 listesine giren birinci kripto şirketi oldu

Payları Nasdaq borsasında süreç gören Coinbase, Fortune 500 listesinde yer alan birinci kripto para şirketi oldu. Coinbase’in 2021’deki 7,8 milyar dolar geliri, kripto komisyonculuğunu Fortune’un yıllık listesine 437. sıradan girmesine yardımcı olurken, listedeki 500. şirketin geliri 6,4 milyar dolardı.

Fortune’un 68. baskısındaki birinci 500 şirket, toplam 16,1 trilyon dolar gelir ve 1,8 trilyon dolar kâra sahip. 

Andreessen Horowitz, kripto piyasaları düşerken 4,5 milyar dolarlık kripto fonu başlatıyor

Kripto para üniteleri dünyası genişlemeye devam ederken, a16z olarak da bilinen risk sermayesi şirketi Andreessen Horowitz, gelecek vaat eden Web3 kurucularını ve teşebbüslerini desteklemek hedefiyle Crypto Fund 4’ü başlattı.

Silikon Vadisi teşebbüsü, bu yatırım için 4,5 milyar dolar topladı ve a16z’nin Genel Ortağı Arianna Simpson tarafından Twitter’da ve 25 Mayıs’ta şirketin web sitesinde açıklandığı üzere, toplam kripto fonlarını 7,6 milyar doların üzerine çıkardı.

a16z’nin basın açıklamasına nazaran, şirket 2013’ten beri kripto alanına yatırım yapıyor ve en son duyuruyu dördüncü kripto fonu olan 4,5 milyar dolar ile yaptı. Bu ölçünün yaklaşık 1,5 milyar dolarını tohum yatırımlarına, 3 milyar dolarını da teşebbüs yatırımlarına yönlendirilmesi planlanıyor.

Müellif: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %