Kripto piyasası düşerken LUNC ve USTC pozitif ayrışmaya devam ediyor

0 0
Read Time:1 Minute, 43 Second

Investing.com – Çöküş yaşayan Terra ekosisteminin kendi haline bırakılan kripto varlıkları Luna Classic (LUNC) ve Terra Classic USD (USTC) son günlerde piyasadan müspet ayrışan fiyat hareketlerine sahip.

Terra ekosisteminin başarısız kripto projesi algoritmik sabit kripto para TerraUSD, 1 dolar sabitliğini kaybettikten sonra özgür piyasa hareketlerine bırakıldı. Ayrıyeten Terra, yoluna yeni Blockchain ağıyla devam etme kararı aldıktan sonra kripto para Terra Classic USD (USTC) olarak tekrar markalaştı.

Son günlerde ise bu kendi yazgısına terkedilmiş iki kripto varlık, piyasanın aksine önemli yükselişle görüyor. USDTC, son bir haftada 0,08 dolardan 0,099 dolara kadar yüzde 1.130 oranında muazzam bir yükseliş gördü.

Luna Classic (LUNC) ise son bir haftalık dönemde 0,00005 dolar bandındaki taban düzeyden 0,00015 dolara kadar çıkarken yüzde 178 oranında değerli bir yükseliş kaydetti.

USTC ve LUNC neden yükseliyor?

Son derece yüksek spekülatif hareketlere maruz kalan iki kripto paranın neden yükseldiğine dair somut bir gelişme bulunmuyor. Görünürdeki en geçerli sebep iki kripto varlığın da kripto para yatırımcıları tarafından tanınan kalmaya devam etmesi.

Mayıs ayındaki çöküş öncesi iki altcoin de piyasanın en büyük 10 altcoin’leri ortasında bulunuyordu ve süreç hacmi epeyce yüksekti. Bunun yanında toplumsal medyada LUNC ve USTC kripto varlıklarının hâlâ trend olmaya devam ettiği görülüyor.

Yatırımcılar, Do Kwon ile Terraform Labs’ın derinleşen soruşturmasına bağlı olarak yeni Blockchain ağıyla tekrar piyasaya sürülen LUNA tokeninin beklentileri karşılayamamasından ötürü LUNC ve USTC varlıklarını taban düzeylerinde spekülatif hareketlerle canlı tutmaya devam ediyor.

Diğer yandan piyasada USTC’nin 1 dolar sabitini kaybettikten sonra 1 sente sabitlenmesi için bir çalışma yapıldığına dair söylentiler var.

LUNC, Metaverse teşebbüsünde ödeme aracı olarak kullanılacak

LUNC ile ilgili son gelişme ise yakın vakitte kurulan ve StarShip ismi verilen bir Metaverse teşebbüsünün, LUNC’yi ekosistemin lokal tokeni olarak kullanacağı açıklaması oldu. Metaverse teşebbüsü ayrıyeten ödeme olarak alacağı LUNC tokenlerinin yüzde 1,2’sini yakacağını da duyurdu.

Bununla birlikte Terra ekosisteminin yepyeni kripto varlığı yeni LUNAt/USD da son 24 saatte yüzde 15 paha artışıyla 2,5 dolar bandına kadar yükseldi. Fakat kripto para, piyasa sürüldükten sonra ulaştığı tepe düzeyi 20 dolar bandından yüzde 90 oranında düşüşle yoluna devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %