Kripto piyasasındaki düşüşe rağmen Bitcoin adreslerinin yarısından çoğu kârda

0 0
Read Time:1 Minute, 16 Second

Investing.com – Kripto para içinde bulunduğu ayı piyasasına karşın Bitcoin içeren cüzdanları yansıtan datalar, bu hesapların yarısından fazlasının hâlâ kârlı olduğunu gösteriyor.

Glassnode datalarına nazaran tüm Bitcoin adreslerinin %56,2’si, birinci açıldıkları kıymetlerine nazaran kârda kalmaya devam ediyor.

Bitcoin, geride bıraktığımız hafta sonu 17.000 dolar bandında kadar gerileyerek ayı piyasasının şiddetli biçimde devam ettiğini bir sefer daha hatırlattı. Düşüş eğiliminin devam edeceğini düşünen birtakım analistler ise Bitcoin fiyatının 5.000 dolara kadar düşebileceğini argüman ediyor.

Bitcoin fiyatı hafta sonu 19 ayın en düşük düzeyi olan 17.600 dolara ulaştıktan sonra, birçok analist potansiyel bir ayı piyasası öngörmeye başladı. Fiyatın tüm vakitlerin en yüksek düzeyinden yaklaşık %84,5’e düşebileceğine inanıyorlar.

Şu an kârlı BTC adresleri, geçmiş devirdeki ayı dönemlerinden daha iyi

Geçmiş ayı piyasası datalarına göz atacak olursak; Mart 2020 devrinde kârda olan Bitcoin adreslerinin oranı, o periyoda nazaran yüzde 41’e çekilmişti. 2018 yılında yaşanan ayı piyasasında da misal olarak kârlı BTC adresleri yüzde 50’nin altına inmişti.

Geçmiş bilgilere atıfta bulunan birtakım analistler, düşüşün devam etme mümkünlüğünün buna nazaran daha yüksek olduğunu lisana getiriyorlar. Öbür yandan Bitcoin ile birlikte altcoin piyasası haftanın birinci yarısında müspet bir seyir gösterirken dün akşam saatlerinden itibaren bir düzeltmeye maruz kaldı. Bitcoin, bu hafta 21.700 dolara kadar toparlandıktan sonra günün birinci saatlerinde tekrar 20.000 dolar düzeyini test etti.

Kripto para piyasalarında düşüş eğilimi, Fed Lideri Jerome Powell’ın bugün ve yarın ABD Kongresinde yapacağı konuşma öncesinde geri geldi. Yatırımcılar, Powell’ın konuşmasını yakın gelecekte izlenecek para siyaseti hakkında ipuçları almak için yakından izleyecek. 

Yazar: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %