Kullanıcılar Kişisel Verilerini Koruyan Markalara Güveniyor

0 0
Read Time:1 Minute, 56 Second

MARKA PRESTİJİ FERDÎ BİLGİLERİ KORUMAKLA BAŞLIYOR

Yapılan araştırmalara nazaran günümüzde marka prestijini sağlamlaştırmak kullanıcıların ferdî datalarını korumaktan geçiyor. O denli ki kullanıcıların 73’ü şahsî data güvenliğinin markanın hırsları için ihlal edileceğini düşünüyor. Markaların müşteri sadakati ve inanca dayalı prestijlerini muhafazaları gerektiğini hatırlatan Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, şirketlerin ferdî dataları müdafaanın uygulanabilir 3 yoluna dikkat çekiyor.

Küresel çapta ses getiren ve tesirleri hala devam eden Cambridge Analytica skandalı birçok şeyi değiştirmeye devam ediyor. Bilhassa skandal sonrası şahsî bilgilerin korunmasına gösterilen değer, kullanıcıların marka tercihlerine de istikamet vermeye başladı. Morning Consult’un 2022 İnanç Araştırması’na nazaran kullanıcıların 94,1’lik ezici çoğunluğu, şahsî bilgilerinin müsaadesiz paylaşılması durumunda markayı kullanmayı bırakacağını belirtiyor. Bilgilerin şuurlu ve yasal bir halde kullanılmasının kullanıcı inancını kazanarak marka prestijini sağlamlaştıran bir öge olarak öne çıktığını vurgulayan Siberasist Genel Müdürü Serap Günal, kullanıcı ve marka ortasındaki inanç bağlantısının bilgi güvenliğiyle sağlandığının altını çiziyor.

Bilinçli Kullanıcılar Şuurlu Markaları Tercih Ediyor

Veri sızıntılarının ve yasa dışı kullanımların artması birçok kullanıcının şahsî bilgilerinin korunması özelinde endişelenmesine neden oluyor. 2022 İnanç Araştırması’nda kullanıcıların 73’ü ferdî bilgilerini kapsayan zımnilik siyasetinin marka çıkarı için ihlal edileceğini düşünüyor. Ferdî bilgilerin korunması yasal çerçevede belirtilse de zımnilik siyasetlerindeki açıklar istenmeyen sonuçlara yol açabiliyor. Kapalılık siyasetleri düzgün işlese bile kimi vakit da hackerlerin taarruzları önemli tehdit yaratabiliyor. Zımnilik siyaseti aktüel, şeffaf olan ve siber hatalıların ataklarına karşı güvenlik tedbirleri alan markaların kullanıcılar tarafından ilgi gördüğüne dikkat çeken Serap Günal’a nazaran markalar, datanın büyüklüğüne ya da çalışılan şahısların ehemmiyetine bakmaksızın şahsî bilgileri müdafaa konusunda nizamlı gayret göstererek kullanıcı itimadını kazanabiliyor. Bu hususta her etkileşimin değerli olduğunu hatırlatan Günal, ferdî bilgilerin korunması ve marka prestijinin zedelenmemesi için her vakit gerekli ve kolay uygulanabilen 3 değerli öneriyi sıralıyor.

1. Zımnilik siyasetinizde şeffaf olun. Muteber bir marka olduğunu aktarabilmek ve bu inanç prestijini da müşterilere hissettirebilmek için en uygulanabilir yol, şahsî bilgileri korurken şeffaflığa ehemmiyet vermek.

2. KVKK uygulamasında profesyonel takviye alın. Yasal sonlarla belirlenmiş ferdî bilgilerin güvenliğinin nasıl uygulanacağını bilmek kâfi olmayabilir. İşin profesyonellerinden hususla ilgili dayanak almak markalara karşılaşacakları sıkıntılar gayrette ve ferdî bilgileri hem idari hem de teknik boyutlar çerçevesinde korumak konusunda önemli takviye sağlayacaktır.

3. Kullanıcıları tertipli olarak bilgilendirin. Gizlilik siyasetlerinin değişmesi ve kullanıcıların bilgilendirilmemesi, kullanıcı itimadını kırarken marka prestijini zedeliyor. Kullanıcılarla saklılık siyasetleri konusunda tertipli olarak irtibatta kalmak itimat sağlama konusunda katkı sağlayacaktır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %