Küresel kripto para düzenleme organı, gelecek yıl kurulabilir

0 0
Read Time:1 Minute, 17 Second

Investing.com – Kıdemli bir gözlemci, global piyasa düzenleyicilerinin kripto para sanayisi için kuralları netleştirmek ismine gelecek yıl içinde ortak bir tertip kurabileceğini söyledi.

Reuters haberine nazaran Milletlerarası Menkul Değerler Komitesi (IOSCO) Lideri Ashley Alder, global düzenleyicilerin şu an COVID-19 ve iklim değişikliği bahislerinin yanı sıra kripto para sanayisindeki büyümeyi de yakından takip ettiğini lisana getirdi. 

Fikir kuruluşu Resmi Mali ve Finansal Kurumsal Forumu (OMFIF) tarafından bugün düzenlenen online bir konferansta konuşan Alder, ele alınan risklerin birden çok olduğunu ve kurumsal seviyedeki görüşmelerde kripto paraların ağır bir tasa kaynağı olduğunu vurguladı. Ashley Alder, şimdiye kadar tanımlanan risklerin siber güvenlik, operasyonel korkular, kripto sanayisindeki şeffaflık eksikliği olduğunu söyledi.

Kripto para düzenlemeleri tekrar dünya gündeminde

Dünya çapındaki gözlemciler, volatilitenin bu hafta çok daha fazla artmasıyla odaklarını kripto para piyasalarına yönelttiler. Bilhassa merkezsiz finans kesiminde çalışan sabit kripto varlık TerraUSD’nin (UST) çöküşü, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen’ın gündemine girerken Senato Bankacılık Komitesi Lideri, ABD milletvekillerine kripto düzenlemelerini hızlandırma davetinde bulundu.

Katıldığı online konferansta görüşlerini aktaran Memleketler arası Menkul Değerler Komitesi (IOSCO) Lideri, uyumlu bir kripto yasası için global seviyede bir çalışma kümesi oluşturmanın gerekliliğinden bahsetti. Kripto paraların düzenlenmesi için kurulacak kümenin G20 ekonomileri kümesi, iklim finansmanı üzere hâlihazırda global meseleler için faaliyet gösteren çeşitli kurumlarla emsal yapıda olabileceğini söyledi.

Tıpkı vakitte Hong Kong Menkul Değerler ve Vadeli Süreçler Komitesi’nin CEO’su olan Alder, kripto paraların dünya için başka kıymetli problemler olarak kalmaya devam eden Covid ve iklim kriziyle misal değer seviyesine sahip olduğunu düşünüyor ve gelecek yıl için kripto piyasaları için ortak kararların alınabileceği bir tertip kurulmasını bekliyor.

Müellif: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %