Kuveyt Türk dördüncü kez Türkiye’nin En İyi İşvereni seçildi

0 0
Read Time:3 Minute, 59 Second

Özgün insan kaynakları uygulamalarıyla dikkat çeken Kuveyt Türk, Great Place to Work Enstitüsü Türkiye tarafından düzenlenen Türkiye’nin En Güzel Patronları 2021’den de mükafatla döndü. Kuveyt Türk, “5000+ Çalışan Sayısı” kategorisinde birinci olarak üst üste dördüncü defa “Türkiye’nin En Yeterli İşvereni” olma başarısı gösterdi. Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki olan teknoloji şirketi Architecht ise “100-250 Çalışan Sayısı” kategorisinde ikinci sefer en âlâ patronlar listesine girdi.

İnsan kaynakları süreçlerini “önce insan-önce çalışan” prensibiyle yürüten ve Gelişim Mutfağı, Gelişim Sepeti, Yeterli ki Patron Markası, Evvel Çalışan Meclisi üzere birçok özgün insan kaynakları uygulamasını hayata geçiren Kuveyt Türk, Great Place to Work Enstitüsü tarafından insan kaynakları alanında düzenlenen Türkiye’nin En Âlâ Patronları 2021’de de “5000+ Çalışan Sayısı” kategorisinde birinci olarak üst üste dördüncü sefer “Türkiye’nin En Düzgün İşvereni” seçildi. Kuveyt Türk’ün yüzde 100 iştiraki olan teknoloji şirketi Architecht ise “50-250 Çalışan Sayısı” kategorisinde en düzgün patronlar listesine ikinci sefer girmeyi başardı. Kuveyt Türk, salgın sürecinde de 6 bin çalışanının “İyi ki Kuveyt Türklüyüm” demesini sağlayan insan kaynakları uygulamaları geliştirmeye, çalışanlarına memnun ve huzurlu bir iş yeri ortamı sunmaya devam ediyor.

“Birbirini takdir eden çalışma kültürünü önemsiyoruz”

Kuveyt Türk Strateji, İK, Dijital Dönüşümden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Aslan Demir, “Kurulduğumuz günden bu yana 32 yıldır çalışanlarımızın, ‘İyi ki Kuveyt Türklüyüm, güzel ki buradayım’ dedikleri bir iş yeri ortamına sahip olmasını değerli buluyoruz. Çalışma arkadaşlarımıza, kendilerini özgürce söz edebileceği ortamlar hazırlıyor, meslekleri boyunca daima kendilerini geliştirebilecekleri imkânlar sunuyoruz. Geçtiğimiz yıl GPTW Avrupa’nın En Yeterli Patronlar listesine giren birinci kurumumuz, grup ruhuyla hareket eden, birbirini takdir eden çalışanların oluşturduğu işyeri kültürümüz sayesinde son dört yıldır GPTW’nin en yeterli patronlar listesine giriyor. İştirakimiz olan Architecht teknoloji firmamızın da son iki yıldır en işi patron seçilmesini memnuniyetle karşılıyoruz. Çalışanlarımızın memnuniyetini ve gelişimini odağımıza alan yaklaşımlar sergilemeye, onların memnunluğu için özgün uygulamalar geliştirmeye devam edeceğiz” dedi.

Çalışanların geleceğe hazırlanmasına rehberlik ediyor

Kuveyt Türk, çalışan memnuniyetini artıran ve mükafatlar kazanmasını sağlayan yeni kuşak insan kaynakları uygulamalarıyla dikkat çekiyor. Kuveyt Türk, unvanları kaldıran, çalışanların meslek tanımlarını kendilerinin yazdığı ve farklı alanlarda tecrübe kazandığı, çalışanları geleceğin yetkinliklerine hazırlayan yeni meslek modeli Gelişim Mutfağı projesini finans dalında bir unsur imza atarak bu yılın başında hayata geçirdi. Gelişim Mutfağı, bir taraftan çalışanların mevcut işlerinde derinleşmesini ve geleceğe donanımlı halde hazırlanmasını sağlarken, başka taraftan çalışanların departmanlar ortası rotasyon, deneyimleme eksenli süreksiz görevlendirmeler, iş başı eğitimler üzere uygulamaları Gelişim Sepeti’nde toplayıp puanlandırarak çalışanlara farklı alanlarda deneyim kazanma imkânı sunuyor. Unvan ve terfi baskılarından uzak İkili Meslek Yapısı ise çalışanların kendi gelişim seyahatlerine odaklanarak farklı meslek rotaları çizebilmelerine imkân veriyor. Kıdemde ve performansta istenilen kaidelerin sağlanması şartıyla, işin gerekliliğine nazaran belirlenmiş çevrimiçi eğitimler, sertifikalar, rotasyonlar ve yüksek lisans süreçleriyle çalışanlara farklı bir meslek yolu sunuluyor. Performansı ve kıdemi kâfi olan çalışanlar, düzeylerine ve işlerine nazaran ek bir fiyat artışından da faydalanıyor.

Çalışan memnuniyeti her geçen yıl artıyor

Kuveyt Türk, yan haklar konusunda ise bölümde bir birinci olan ve bu yıl 5. devrine giren esnek yan haklar uygulaması Sepetim ile çalışanların farklı gereksinimlerine farklı tahliller sunuyor. Brandon Hall Küme tarafından harikalık mükafatı ve Stevie Awards’tan ödül alan Sepetim uygulaması sayesinde çalışanlar, yan haklarından esnettikleri bütçelerle BES üzere tasarruf yolunu tercih edebiliyor ya da bütçelerini seyahat, eğitim üzere gereksinim alanlarında değerlendirebiliyor. Kurum içi yapılan anket çalışmalarında Sepetim uygulamasından şad ve çok şad olan çalışan oranı yüzde 87’ye kadar yükseldi.

Uygun ki taşınabilir uygulamasıyla kesintisiz bağlantı

Kuveyt Türk’ün, çalışanların birbirleriyle irtibat kurabildikleri interaktif bir platform olan, iç bağlantı uygulamalarında Stevie Awards ödüllü “İyi ki” taşınabilir uygulaması da çalışanlar ortasında ağır ilgi görüyor. Tebrikler, kutlamalar, duyurular ve görüntüler bu platform üzerinden paylaşılıyor. Bu sayede, Türkiye’nin rastgele bir yerindeki şubeden yapılan bir paylaşım, genel müdürlüğe ve başka tüm şubelere anında ulaşıyor. Düzgün ki taşınabilir uygulaması, salgın sürecinde çalışanlarla bağlantının kesintisiz sağlanması bakımından kıymetli misyonlar de üstleniyor.

Ödüllü Bankacılık Okulu ile daima eğitim

Kuveyt Türk’ün kesimde bir prensip imza atarak 2017’de hayata geçirdiği Kuveyt Türk Bankacılık Okulu’nda çalışanlara yönelik eğitimler salgın sürecinde de tüm süratiyle devam ediyor. Mesleksel ve yetkinlik gelişim eğitimlerinin yanı sıra çalışanlara Bilgi Analisti Yetiştirme Programı, Bilgi Bilimcisi Yetiştirme Programı ve Dijital Yetkinlik Geliştirme Programı üzere birçok alanda eğitimler veriliyor. Öğrenmenin bedele dönüştüğü Kuveyt Türk Bankacılık Okulu, ortaya koyduğu başarılı çalışmaların sonucunda dünyanın en itibarlı danışmanlık şirketlerinden Brandon Hall Group tarafından düzenlenen Excellence Awards’ta 4’ü altın olmak üzere 10 mükafata ve Tegep’ten 3 mükafata birden layık görülmüştü.

Evvel Çalışan Meclisi çalışanların idareye ulaşan sesi

Farklı tertip, işlev, unvan ve kıdemlerden çalışanların oluşturduğu Evvel Çalışan Meclisi de çalışanların idareye ulaşan sesi olarak vazife yapıyor. Kuveyt Türk ayrıyeten Hasbihal Sohbetleri, Meslek Buluşmaları, Çalışan Memnuniyeti Sınırı, Arkadaşım İK, İstekli Denetçilik Çizgisi, Etik Bildirim Sınırı üzere insan kaynakları uygulamalarıyla ve Kitap Okuma Kulübü, Toplumsal Yardımlaşma Kulübü, Seyahat Kulübü, Basketbol Kulübü üzere tertiplerle çalışanlarının ilgi alanlarına takviye oluyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %