LUNA fiyatı çökerken Binance’ten LUNA ve UST için delist kararı geldi

0 0
Read Time:1 Minute, 32 Second

Investing.com – Terra ekosistemindeki iki ana kripto varlık LUNA ve UST’nin trajik düşüşleri devam ediyor. Ekosistemin ardındaki kuruluş Terraform Labs, 24 saat içinde Blockchain ağını iki kere durdurmak zorunda kaldı. 

Terra Blockchain’i birinci olarak akınlara karşı muhafazasız hale geldiği tasasıyla durduruldu. Akabinde ağ, staking süreçlerini devre dışı alarak yine başlatıldı. Akabinde Terra doğrulayıcıları, ağı yine yapılandırma konusunda bir plan oluşturmak için yine durdurulduğunu duyurdu. 

Terra ekosistemindeki kriz, sabit kripto varlığı UST’nin 1 dolar sabitliğinin bozulmasıyla başladı. Hafta başında pahası süratle düşen UST, rezerv olarak kullanılan LUNA’nın da devasa kıymet kayıplarını tetikledi. Bu mühlet zarfında LUNA’nın kıymeti neredeyse sıfırlandı. Gelinen noktada ekosistemin çöküşünün boyutu çok farklı noktalara ulaştı. 

Hafta içinde UST için kurtarma planlarının açıklanması da UST’nin sabitliğini yakalamasına yardımcı olmadı. Hatta kurtarma planı çerçevesinde muazzam ölçülerde LUNA basımı kararı, kripto varlığın kıymetinin an prestijiyle 4 sıfırlı küsuratlara ulaşan fiyatlara düşmesine neden oldu. LUNA fiyatı, sabah saatlerinde kimi büyük kripto borsalarında 0,0000025 dolara kadar düştü. Şu an ise altcoin fiyatının 0,000055 dolar düzeyinde hareket ettiği görülüyor. 

UST’yi kurtarma planı çerçevesinde basılan LUNA ölçüsü ise dün 25 milyarı aştı, dolanımdaki arz şimdiye kadar görülmemiş düzeylere ulaştı. 

Binance, LUNA ve UST’yi platformundan kaldırma kararı aldı

Terra ekosisteminde bir darbe de Binance’ten geldi. Binance, yaptığı duyuruda LUNA ve UST için marj ticaretinde alım satımın kaldırılacağı ve durdurulacağını bildirdi. Açık durumlar için ise kapatılıp otomatik ödeme yapılacağı söylendi. Ayrıyeten UST ve LUNA’nın spot çiftleri için de alım satım durduruldu.

Buna nazaran Binance platformunda LUNA/BTC, LUNA/BIDR, LUNA/AUD, LUNA/BNB, LUNA/ETH, LUNA/USDT, LUNA/GBP, LUNA/BRL, LUNA/TRY ve LUNA/EUR çiftleri için süreçler durduruldu. Şu an yalnızca LUNA/BUSD çiftinde süreçlerin devam ettiği görülüyor. 

Binance ayrıyeten UST için de BTC/UST, LUNA/UST, ETH/UST, BNB/UST, UST/USDT paritelerinde spot süreçlerin durdurulduğunu açıkladı. 

Muharrir: Günay Caymaz

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %