Mağdur olan binlerce Thodex üyesinin kimlik bilgileri ve fotoğrafları ifşa edildi

0 0
Read Time:1 Minute, 32 Second


Kripto para platformu Thodex‘in süreçlerine orta vermesi ve kurucusu Faruk Fatih Özer‘in 21 Nisan Çarşamba günü İstanbul Havalimanı’ndan Arnavutluk’un başşehri Tiran’a kaçtığının belirlenmesinin akabinde mağdur olan 391 bin kişiyi üzecek bir gelişme daha yaşandı.

HalkTV’nin haberine nazaran; Thodex platformuna abone olan binlerce kişinin güvenlik hedefiyle yüklediği kimliğiyle bir arada olan fotoğrafların ifşa olduğu ortaya çıktı. Fotoğrafta, platforma abone olan bireylerin, TC kimlik numaraları dahil tüm kimlik bilgileri gözüküyor. 2 milyar dolandırılan 391 bin kişinin şahsî bilgileri şu an internet ortamında serbestçe dolanması önemli bir tehlike olarak görülüyor.

ARAMADA BİLGİSAYARLARA EL KONULDU

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca kripto para borsası Thodex hakkında başlatılan soruşturma kapsamında, 2 milyar dolarlık kripto parayla yurt dışına kaçan Faruk Fatih Özer kurduğu şirketin genel merkezinde polis tarafından arama yapıldı. Aramanın akabinde şirketteki bilgisayarlara el konuldu. Şirket ofisinde polis grupları tarafından gerçekleştirilen arama yaklaşık 5 saat sürdü.

“BU KAÇIŞ STRATEJİSİNE BENZİYOR”

Bir toplumsal medya kullanıcısı ise attığı tweette günler öncesinde dolandırıcılığı varsayım ettiği ortaya çıktı. Kelam konusu tweette kullanıcı şu tabirleri kullanmıştı:

“Türk borsası Thodex’i inceliyor musunuz? Dogecoin’i yüzde 30 piyasa fiyatının altında satıyorlar ve onları geri almaya çalıştığınızda paraları alıkoyuyorlar. Bir kaçış stratejisine benziyor mu? Bütün bunlar Dogecoin pompasına denk geliyor mu? 24 saat içinde 500 milyon doların üzerinde Dogecoin ticareti yaptılar” sözlerini kullandığı ortaya çıktı.

MASAK ŞİRKETİN HESAPLARINA BLOKE KOYDU

MASAK ise dün prestijiyle harekete geçmişti. Thodex firmasının Türkiye’deki finansal kuruluşlarda bulunan tüm hesaplarına bloke konuldu.

THODEX’İN KURUCUSU: KAÇMADIM, GERİ DÖNECEĞİM

Thodex’in kurucusu Faruk Fatih Özer, Twitter’dan yaptığı açıklama ile tezlerin temelsiz olduğunu öne sürdü. Birkaç gün içinde Türkiye’ye geri dönüş yapacağını söyledi.

MAĞDUR VE ŞİRKET ÇALIŞANLARININ SÖZÜ ALINIYOR

Mağdur ve şirket çalışanlarının sözlerine İstanbul Siber Cürümlerle Çaba Müdürlüğünde devam ediliyor. Şu ana kadar gözaltına alınan bulunmuyor.

MAĞDURLAR BİR BİR ŞİKAYETÇİ OLUYOR

Thodex’in sürece kapanmasının akabinde mağdurlardan bir birden fazla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına hata duyurusunda bulundu. Yüzbinlerce lirasını kaptıran mağdurlar, 19 Nisan’dan itibaren paralarını çekemediklerini söz ettiler.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %