Marketlerde yeni dönem başladı! İşte satışı yasak ve serbest olan ürünler

0 0
Read Time:1 Minute, 11 Second

İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz günlerde yayınladığı genelge ile marketlere kimi eserlerin satışına kısıtlama getirmişti. Marketler, bugünden itibaren tam kapanma periyodunda alkollü eser satışı kısıtlamasının yanında elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giysi üzere eserleri satamayacak.

BESİN VE PAKLIK HUSUSLARI SATILACAK

Genelgeye nazaran marketlerde tüm besin ve paklık unsurları satılabilecek. Bunların dışında da hayvan maması ve parfüm ile makyaj eserleri dışında kozmetik satışı yapılabilecek.

SATIŞI YASAKLANAN ESERLER

Daha evvel satışına kısıtlama getirilen alkollü eserlerin yanı sıra elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giysi ve aksesuar, mesken dokuması, oto aksesuar, bahçe gereçleri, hırdavat, zücaciye üzere eserlerin satışı yapılmayacak.

İŞTE YENİ ÖNLEMLER

Genelgede, sokağa çıkma kısıtlaması sırasında marketlerde oluşabilecek yoğunlukların önüne geçmek hedefiyle ilgili bakanlıklar, kamu kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve bölüm temsilcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda alınan önlemler şu halde sıralandı:

  • 7 Mayıs 2021 Cuma gününden itibaren marketlerde (zincir ve üstün marketler dahil) temel besin ve paklık eserlerinin yanı sıra yalnızca hayvan yemi, mamaları ile kozmetik eserleri (parfümeri ve makyaj materyalleri hariç) satılabilecek.
  • Daha evvel getirilen alkollü eser satışı kısıtlamasının yanı sıra marketlerde (zincir ve muhteşem marketler dahil) elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giysi ve aksesuar, mesken dokumacılığı, oto aksesuar, bahçe materyalleri, hırdavat, zücaciye vb. eserlerin satışına müsaade verilmeyecek.
  • Bu asıllar doğrultusunda Genel Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci hususları uyarınca İl/İlçe Genel Hıfzıssıhha Konseyleri kararları acilen alınacak.
  • Başta zabıta vazifelileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere kontrol gruplarınca bu konuya ait bildirimler ve denetimler eksiksiz yerine getirilecek.
  • Uygulamada rastgele bir aksaklığa meydan verilmeyecek ve mağduriyete neden olunmayacak.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %