Marmara’yı deniz salyası kapladı! Balıkçılar denize açılamıyor

0 0
Read Time:47 Second

Marmara Denizi’nde sık sık ortaya çıkan deniz salyası olarak bilinen müsilaj, deniz yüzeyini kaplayarak hem deniz canlılarının hem de vatandaşların hayatını olumsuz etkiliyor. Bilhassa şubat aylarında görülen ve yaklaşık 3 ay tesirli olan deniz salyası uzun bir ortadan sonra Marmara kıyılarında tekrar görüldü.

BALIKÇILARA BÜYÜK ZİYAN VERİYOR

“İNŞALLAH BİR AN EVVEL KURTULURUZ”

Süleymanpaşa Su Eserleri Kooperatifi Lideri İbrahim Pehlivanoğlu, “Deniz salyası balıkçılarımızın baş belası olmuş durumda. Hala daha devam ediyor. Büyük tekneleri olan arkadaşlarımız erken paydos etmek zorunda kaldılar. Şu anda da arkadaşlarımız rastgele bir faaliyette bulunamıyorlar. İnşallah biran evvel bundan kurtuluruz. Önümüzdeki dönem yolumuz açık olur. Limanın içerisinde dahil gördüğünüz üzere vurmuş durumda. Esasen ikinci bir dönem yaklaşıyor. Mevsimsel bir durum olduğunu düşünüyoruz” dedi.

DOĞAL BİR OLUŞUM

Balıkçıların ağlarını ağırlaştırdığı ve tabana çökmesini engellediği için denize açılmalarını engelleyen deniz salyasını, mikroorganizmalar oluşturuyor. Kirliliği sonucu olarak lanse edilen fakat doğal bir oluşum olan salyanın ortalama 5 – 10 yılda bir tekrarladığı tabir edildi. Uzmanlar salyanın vakitle ortadan kalkacağını tabir ediyor.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %