Mavi bayraklı plajlarda Büyükşehir’den ilkyardım timi

0 0
Read Time:1 Minute, 30 Second

Kocaeli’nin eşsiz mavi bayraklı plajlarında boğulma ve yaralanmalara karşı hizmet veren Büyükşehir ambulansları vazifeye hazır

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi mavi bayraklı plajlarda boğulma olaylarına karşı takımını hazırladı. Kocaeli’nin mavi bayraklı plajlarında deniz döneminin başlaması, eğitim-öğretim periyodunun sona ermesiyle birlikte vatandaşlar plajları doldurmaya başladı. Vatandaşların Kocaeli plajlarında sağlıklı ve inançlı bir ortamda denize girebilmeleri için Büyükşehir tarafından mavi bayraklı 7 plajda hem cankurtaran hem de sıhhat hizmeti sunuluyor.

BÜYÜK BİR GRUPLA PLAJLARDA

Deniz döneminin açılmasıyla plajlarda Büyükşehir İtfaiye Dairesi Başkanlığına bağlı Kocaeli Kıyıları Su Kazaları Engelleme Merkezi (KOSKEM), Sıhhat ve Toplumsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı Ambulans Ünitesi, Mahalli Afet Gönülleri MAG, Yedi Zirve Üniversitesi YÜDAK, Kocaeli Yüzme Kulübü ve İstekli İtfaiyeciler ile ortaklaşa yürütülen çalışma ile vatandaşlarımıza cankurtaran ve sıhhat hizmeti veriliyor.

BOĞULMALARA KARŞI ÖNLEM ALIN

Büyükşehir sorumluluğunda bulunan plajlarda alınan tedbirler sonucunda vatandaşlarımızın gönül rahatlığıyla denizin keyfinin yaşanabileceğini aktaran yetkililer; plajlarda gerçekleşen olaylarda her geçen saniyenin çok değerli olduğunu, kıyıda bulunan görselleri vatandaşın dikkatlice okumaları ve uygulamaları gerektiği belirtildi.

MAVİ BAYRAK NEDİR?

Mavi Bayrak; Dünyada gelişen çevreyi muhafaza şuuruna paralel olarak Milletlerarası Etraf Eğitim Vakfı tarafından yüzme maksadıyla kullanılan suyun niteliği, plaj nizamı ve emniyetinin sağlanması ve etraf idaresi üzere mevzularda belirlenen 33 özelliği bünyesinde barındıran plajlara verilmektedir. Kocaeli’de mavi bayrağa sahip plajlar ise; Kandıra Cebeci, Kovanağzı, Kumcağız, Miço (Kadınlar Plajı), Kerpe, Seyrek, Bağırganlı’dır.

BOĞULMA HADİSELERİ DIŞINDA DA MÜDAHALE

Plajlarda ve suda ve oluşabilecek kazalara anında müdahale eden cankurtaranlar, vatandaşı denizden çıkarttıktan sonraki birinci müdahale Sıhhat İşleri Şube Müdürlüğüne bağlı sıhhat çalışanı tarafından gerçekleşiyor. Boğulma olaylarının yanı sıra güneş çarpmasına bağlı rahatsızlık, tansiyon ve kan şekeri ölçümleri, oluşabilecek kesi ve yaralanmalara karşı da sıhhat gruplarımız birinci müdahaleyi yapıyor. Daha sonra hadisenin durumuna nazaran vatandaş hastaneye götürülüyor. Geçen sene ise misyonlu sıhhat gruplarımız dönemde plajlarda toplamda 61 olaya birinci müdahalede bulunarak, sıhhat ve nakil hizmeti sunmuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %