Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu: Sıkı para politikası tampon işlevi görecek

0 0
Read Time:1 Minute, 29 Second

Fiyatlar genel seviyesinde sağlanacak istikrarın, ülke risk primlerindeki düşüş, karşıt para ikamesinin başlaması, rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik ve finansal istikrarı olumlu etkileyeceğini belirten Kavcıoğlu, “Sıkı nakdî duruş; enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve finansal piyasa gelişmeleri bağlamında dışsal ve süreksiz oynaklıklara karşı değerli bir tampon fonksiyonu görecektir” bildirisi verdi.

TOPARLANMA SONLU KALDI

Finansal İstikrar Raporu’nun 32’nci sayısına önsöz yazan Lider Kavcıoğlu, Türkiye iktisadında 2020 yılının üçüncü çeyreğiyle başlayan güçlü seyrin iç ve dış talep ile desteklendiğini kaydederek, “Sanayi üretimi kuvvetli bir seyir izlerken, salgın kaynaklı belirsizlikler ve kısıtlayıcı önlemlerin tesiriyle hizmetler bölümünde kaydedilen toparlanma görece sonlu kalmıştır. Dış talepteki artışın, ithalatındaki gerileme ve kredilerde finansal şartlardaki sıkılaşmanın tesiriyle kaydedilen yavaşlama ile cari süreçler istikrarında gözlenen güzelleşmenin önümüzdeki periyotta de süreceği öngörülmektedir” sözlerini kullandı.

BORÇLULUK DÜZEYİ

Kavcıoğlu, salgına yönelik ekonomik önlemlerle borçluluk düzeylerinin 2020 yılından itibaren tüm dünyada arttığını belirtti. Bu devirde Türkiye’de de gerek hanehalkının gerekse gerçek bölümün borçluluk oranlarında artışlar olduğunu lakin kelam konusu oranların gelişmekte olan ülkeler ortalamasının altında ve görece düşük düzeylerde gerçekleşmeye devam ettiğini vurgulayan Kavcıoğlu, gerçek dal firmalarının yabancı para konumundaki güzelleşme eğiliminin devam etmesi ve kısa vadeli yabancı para borç karşılama oranındaki kuvvetli seyrin mali bünyelerinin kur gelişmelerine karşı dayanıklılığını artırdığının altını çizdi.

MUHTAÇLIK KREDİSİNDE ARTIŞ

raporunda hanehalkı finansal yükümlülüklerinin bir evvelki rapor periyodu olan kasım 2020’ye nazaran yüzde 6.1 arttığı belirtildi. Bu devirde en süratli büyümenin taşıt kredilerinde yaşandığı lakin düşük hissesi olduğu için toplam yükümlülüklerdeki değişime tesirinin hayli sonlu kaldığı söz edildi. Raporda, “Yükümlülük artışındaki katkının yaklaşık yarısı toplam yükümlülüklerde en büyük hisseye sahip olan gereksinim kredilerinden gelmiştir” denildi. Gereksinim kredilerinin toplam değişime tesiri 2.7 puan oldu. Hanehalkı yükümlülükleri büyümesinin öteki bir katkının da ferdi kredi kartlarından geldiği kaydedilerek, bunun da tesirinin 2.3 puan olduğu belirtildi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %