MezoDer Genel Sekreteri Alatekin: Sağlık turizmi ülkemize ciddi bir gelir kaynağı oldu

0 0
Read Time:3 Minute, 18 Second

Türkiye Mezoterapi Derneği Genel Sekreteri (MezoDer) Dr. Ufuk Alatekin’e hem sıhhat turizmi hem de sıhhat dalındaki kıymetli gelişmeleri sorduk. İşte keyifle okuyacağınız o röportaj.

Merhaba Ufuk Beyefendi. İstanbul Nişantaşı’nda estetik ve hoşluk alanında yurt içi ve yurt dışından hastalara hizmet veriyorsunuz. Estetik uygulamalar için çok tercih edilen bir doktor olduğunuzu biliyoruz. Muvaffakiyetinizin sırrı nedir?

Merhaba. Birinci olarak teşekkür ederim. Hastalarımızın, uygulamalar sonrası memnuniyeti çok fazla kelama gerek bırakmıyor aslında fakat muvaffakiyetin kısa tanımını yapacak olursam; herkes için tek tip uygulamalardan fazla, şahsa özel uygulamalarla hizmet veriyor olduğumuzu söyleyebilirim. Hastalarımızın gereksinimlerini, beklentilerini dikkatle dinliyor ve yol haritasını bireye özel olarak hastalarımızla birlikte belirliyoruz. Böylece herkes için özellikli bir estetik prosedürü ortaya çıkmış oluyor.

Sizce beşerler neden estetik uygulamalar yaptırıyor ya da yaptırmalıdır?

Cerrahi operasyonlarla estetik uygulamalar yapılabildiği üzere ruhsal yıpranmaların önüne geçmek için de estetik uygulamalar tercih edilebiliyor ki ikisi de direkt sıhhatle ilintili aslında. Önemli bir kaza, yaralanma sonucunda vücutta oluşan tahribatların estetik uygulamalarla güzelleştiği ve/veya yeterli tarafta tedavi edildiği bir gerçek; bununla birlikte kişinin aynaya baktığı vakit kendisini artık eskisi üzere hoş hissetmemesi de medikal estetik uygulamalarına yönelmesine sebebiyet veriyor. Kişi kendisini güzel hissetmeyince örneğin; saçsızsa saç nakli yaptırarak, yaş almanın tesiriyle kırışıklılar yahut sarkmalarla uğraş ediyorsa botoks ya da cilt mezoterapisi yaptırarak yahut beden gençleştirme uygulamalarını tercih ederek ömür kalitesini artırıyor bu da natürel olarak hastaların psikolojilerinde olumlu sonuçlar doğurmuş oluyor. Bu yüzden estetik uygulamalarını artık gelişen teknoloji ile birlikte kuaföre gitmek üzere görmek ve korkmamak gerekiyor.

Ufuk Alatekin

Pekala ne çeşit estetik uygulamalar yapıyorsunuz?

Estetik ve hoşluğa dair tüm uygulamaları yapıyoruz diyebilirim. Gerek cerrahi operasyonlar gerekse artık kuaföre gitmek üzere olağan olan medikal estetik uygulamalarla hizmet veriyoruz. Medikal estetik uygulamaları; cilt, beden, yüz, baş üzere bölgelerde kişinin düzgün hissedeceği bir manzaraya kavuşması ismine yapılan dokunuşları içeriyor. Cilt mezoterapisinden saç mezoterapisine, PRP uygulamalarından saç ekim uygulamalarına, el ve beden gençleştirmeden ameliyatsız burun estetiğine, botoks uygulamalarına, erkekler için gynecomastiden kök hücre ile sertleşme sorunu tedavisine kadar ve daha pek çok tedavi uygulaması mevcut.

Biliyorsunuz 15 Nisan – 22 Nisan turizm haftasını geride bıraktık. Sizin de sıhhat turizminde hizmetleriniz mevcut. Bu manada siz sıhhat turizmini nasıl tanım edersiniz?

Sıhhat Turizmi ismiyle müsemma/adı üstünde aslında. Hastaların, tedavileri için gittikleri ülkede hem sıhhatlerine kavuşmalarıyla hem de o ülkenin hoşluklarını keşfetmeleriyle direkt bağlantılı. Yani bir nevi her iki manada da hoşluğu deneyimliyorlar. Türkiye hoşluk dağıtıyor demek yanlış olmaz sanırım.

Pekala sizce Türkiye’nin sıhhat turizminde rolü nedir, yurt dışındaki hastalar tedavileri için neden ülkemizi tercih ediyorlar?

Türkiye’nin dört bir yanının gerek coğrafik gerekse kültürel olarak çok güçlü ve hoş olduğunu herkes biliyor. Bunun yanı sıra, tıbbi noktada son derece başarılı doktorlarımız var ve pek çok uygulamada, operasyonda birinci sıralarda yer alıyoruz. Hastaların bütçelerini de sarsmayan fiyatlandırmalar mevcut. Tüm bunlar birleşince de aslında Türkiye yurt dışındaki hastalar için tabir yerindeyse cennet üzere bir ortamı sağlamış oluyor.

Yabancı turistler Türkiye’yi hangi estetik uygulamaları yaptırmak için tercih ediyorlar?

Antalya diş tedavileri açısından yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği bir kent. Yerli hastalar da başka kentlerden Antalya’ya hem tatil hem de sıhhat hizmeti için gidiyor. İstanbul ise saç ekimi yaptırmak isteyen yabancı turistler ve yerli hastalar için epeyce revaçta ve başarılı fakat yalnızca bu iki tedavi ile de sonlu değil elbette.

Pekala sıhhat turizmi için hastalar nelere dikkat etmeli, tabiplerin, tıp merkezlerinin, hastanelerin hangi özelliklere sahip olması gerekiyor, herkes sıhhat turizmi yapabiliyor mu?

Elbette hayır, herkes sıhhat turizmi yapamaz. Sıhhat tesisleri için memleketler arası sıhhat turizmi yetkinlik evrakı kural. Bu belgeyi almak isteyen tesisler sıhhat kalite değerlendirmesinden 85 puan almış olmalıdırlar. Bu kriter medikal turizm yapan hastanelerle, ağız ve diş sıhhati merkezlerini kapsamaktadır. Haricinde kalan tüm muayenehaneler, klinikler, poliklinikler üzere sıhhat tesisleri bu belgeyi almak için bu kriterlerden muaftır. Bu yüzden hastaların tercih ettikleri tesisleri güzel araştırmaları çok değerli.

Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Son olarak benim atladığım ya da unuttuğum, sizin eklemek istedikleriniz var mı?

Ben teşekkür ederim. Aslında genel sınırlarıyla estetik ve sıhhat turizmi ile ilgili söyleyebileceklerimin satırbaşları bunlar. Uygulama prensiplerimiz ve/veya öbür özellikli sorular için pahalı hastalarımız; tüm sorularının cevaplarını almak için bize ulaşabilirler.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %