Müsiad Genel Başkanı Mahmut Asmalı: Artık Eski Türkiye Yok, Masada, Sahada Güçlü Türkiye Var

0 0
Read Time:3 Minute, 27 Second

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, Konya’da düzenlenen MÜSİAD 106. GİK programında değerlendirmelerde bulundu. Konuşmasında güç alanındaki gelişmelere ile ait açıklamalarda bulunan Lider Asmalı, “Enerji alanındaki bu muvaffakiyetin ardında hiç elbet güçlü siyasi liderliğin icra ettiği başarılı dış siyasetimiz var” dedi.

Müstakil Endüstrici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Lideri Mahmut Asmalı, MÜSİAD Konya şubesi mesken sahipliğinde düzenlenen MÜSİAD 106. Genel Yönetim Konseyi (GİK) programında açıklamalarda bulundu. Selçuklu Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen aktiflikte Türkiye’nin güç alanındaki çalışmalarını ele alan MÜSİAD Genel Lideri Asmalı, “Artık eski Türkiye yok, masada, alanda güçlü Türkiye var” dedi. Lider Asmalı, güç alanındaki başarılara da değindiği konuşmasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde atılan adımlara dikkat çekti.

“Dünyanın güç jenerasyon yolu Türkiye”

MÜSİAD Genel Lideri Mahmut Asmalı, MÜSİAD 106. GİK programında Türkiye’nin bölgede eşi gibisi olmayan stratejik ve jeopolitik pozisyonuyla öne çıktığını tabir etti. Ülkemizin son 20 yılda hayata geçirilen siyasetler ile dünyanın güç jenerasyon yolu haline geldiğini de işaret eden Lider Asmalı, kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Türkiye, dünyada eşi gibisi olmayan jeopolitik pozisyonu ve uygulanan yeni güç siyasetleriyle değerli bir güç merkezi olma yolunda. Etrafımızda dünyanın en güçlü petrol ve doğal gaz zengini ülkeleri bulunuyor. Birebir vakitte Türkiye, bu kaynakların Avrupa’ya ulaştırılmasında doğal bir köprü. Türkiye; yenilenebilir güç kaynaklı güçte Avrupa’da 5’inci dünyada ise 12’nci sırada bulunuyor. Hükümetimiz; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde ve sürdürülebilir kalkınma maksatları doğrultusunda klasik güç kaynakları kullanımını azaltmaya, yenilenebilir ve pak güç kaynaklarını ise yaygınlaştırmaya odaklandı. Ülkemiz, bu vizyon doğrultusunda güç dönüşümünde, yenilenebilir güçte ve güç verimliliğinde büyük bir muvaffakiyet öyküsüne imza attı.”

“Artık eski Türkiye yok, masada, alanda güçlü Türkiye var”

MÜSİAD 106. GİK programında dış siyasette gelinen noktaya da atıfta bulunan Lider Asmalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde Türkiye’nin barış ve istikrar adası olduğuna dikkat çekti. MÜSİAD Genel Lideri Asmalı değerlendirmesinde, Kafkasya’dan Balkanlara, Doğu Akdeniz’den Orta Asya’ya etkin dış siyasetin kıymetine değinerek, “Artık eski Türkiye yok, masada, alanda güçlü Türkiye var” dedi:

“Enerji alanındaki bu muvaffakiyetin ardında hiç elbet güçlü siyasi liderliğin icra ettiği başarılı dış siyasetimiz var. Hem alanda hem masada Türkiye’yi güçlü kılan bu dış siyasetin mimarı ise önder diplomasisini tesirli bir formda uygulayan Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dır. Oyun bozan ve oyun kuran dış siyasetimizin özelliği teşebbüsçü, insanî, ulusal ve hepsinden değerlisi bağımsız olmasıdır. Bu başarılı dış siyaset sayesinde çatışma, savaş ve terörle boğuşan coğrafyamızda Türkiye, barış ve istikrar adası olarak kalabilmiştir. Savunma sanayiindeki hamlelerimizle derinleştirilen bu faal dış siyaset ile milletlerarası prestijimiz artmıştır. Kafkasya’dan Balkanlara, Doğu Akdeniz’den Orta Asya’ya faal dış siyasetimizle kalıcı iş birliği platformlarına ya ortak ya da kurucu olduk. TİKA, AFAD, YTB üzere kurumlarla ve Kızılay, Diyanet Vakfı, MÜSİAD üzere sivil toplum kuruluşları ile de bu başarılı dış siyasetimizin yıldızı daha da parlamaktadır. MÜSİAD olarak biz de tüm birimlerimizle ve üyelerimizle insani diplomasiye ve bilhassa ticari diplomasiye etkin dayanak sağlıyoruz. Artık eski Türkiye yok. BM ve NATO üzere memleketler arası kuruluşlarda daha prestijli ve daha güçlü bir Türkiye var. Diplomatik masalar kuran, Karabağ’dan Libya’ya alanda da aktif bir Türkiye var. En çok yurt dışı temsilciliğe sahip beşinci ülke olan Türkiye’nin başarılı dış siyaseti güçten savunma sanayiine, iktisattan tarıma her dalı olumlu etkilemektedir.”

MÜSİAD, güç stratejisi ile bölüme taraf verecek

Genel Lider Asmalı, Konya’da yaptığı değerlendirmelerde MÜSİAD Güç Stratejisi ve İklim Manifestosuna değinerek, Türkiye’nin güç alanındaki başarılı seyahatine 3 temel prensiple daha aktif devam edebileceğini söyledi. Lider Asmalı konuşmasında, “Yerli, verimli ve teknoloji odaklı güç üretim ve tüketimi, Türkiye’nin güç endüstrisinin inşa edilmesi ve güçte bağımsız, sağlam nesil yol Türkiye perspektifi ülkemizi daha da ilerilere taşıyacak” dedi:

“MÜSİAD Vizyoner’21’de açıkladığımız İklim Manifestosu ile endüstride yeşil dönüşüme omuz verdik. Tıpkı vakitte geçtiğimiz haftalarda açıkladığımız MÜSİAD Güç Stratejisi, ülkemizi bu alanda daha ilerilere taşıyacak bir yol haritası ortaya koyuyor. MÜSİAD olarak, 3 temel prensibin hızla hayata geçirilmesinin yanında, elektrik üretiminde yenilenebilir gücün hissesi 2050 yılına kadar yüzde 75’e, dünya yenilenebilir güç pastasındaki hissemiz ise yüzde 3’e çıkartılması gerektiğine inanıyoruz. Yerli ve ulusal güç siyasetimize takviye olacak halde bir güç endüstrisi stratejisi oluşturulmasını talebimizi yineliyoruz. Zira, kamu, üniversite ve sanayi iş birliği ile yerli güç teknolojilerin geliştirilmesine yük verilmesi ülkemize bu alanda çağ atlatacak bir teşebbüs olacaktır.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %