NASDAQ vadelileri 130 puan yükseldi; Apple ve Facebook’tan güçlü performans

0 0
Read Time:2 Minute, 12 Second
Muharrir: Peter Nurse
 
Investing.com — ABD’de payların Perşembe gününü yükselişle açması bekleniyor. FED’in güvercin tavrı ile Apple (NASDAQ:AAPL) ve Facebook’tan (NASDAQ:FB) gelen olumlu çeyreklik sonuçlar sayesinde NASDAQ Composite Endeksi’nin en güçlü performansı göstermesi bekleniyor.
 
Bugün saat 14:05 itibariyle Dow vadeli süreçleri 155 puan, ya da %0,5’lik, S&P 500 vadeli süreçleri 28 puan, ya da %0,7’lik, NASDAQ 100 vadeli süreçleri ise 130 puan, ya da %1’lik artış kaydetti.
 
Apple Çarşamba akşamı beklentilerden çok güçlü bir birinci çeyrek açıkladı ve pay açılış öncesi süreçlerde %2,7 yükseldi. 5G özellikli iPhone güncellemeleriyle birlikte satışlarda %54’lük sıçrama kaydedilirken, şirket mevcut pay geri alım programını 90 milyar dolar daha artıracağını söyledi.
 
Facebook da salgın devrinde tüketicilerin internet üzerinden alışveriş yapmasıyla birlikte dijital reklam harcamalarında ve reklam fiyatlarındaki artış sayesinde çeyreklik gelir ve kârda Wall Street’in beklentilerini aştı ve pay açılış öncesi süreçlerde %7’nin üzerinde paha kazandı.
 
Perşembe günü kar raporları devrinin en ağır günü olacak ve S&P 500‘de yer alan şirketlerin yaklaşık %11’i çeyreklik güncellemelerini sunacak. Caterpillar (NYSE:CAT), McDonald’s (NYSE:MCD) ve Comcast (NASDAQ:CMCSA) sonuçlarını piyasa açılışı öncesinde yayınlayacak isimler ortasında yer alırken, Amazon (NASDAQ:AMZN) sahneyi piyasa kapanışından sonra alacak.
 
ABD Hastalık Denetim ve Tedbire Merkezi’nin (CDC) dün akşam çalışanların %98’inin, yolcuların ise %95’inin tam olarak aşılanması durumunda yolcu gemilerinin yaz ortası itibariyle Amerikan sularında seyahate yine başlayabileceğini açıklamasının akabinde yolcu gemisi şirketleri de bugün odakta olacak.
 
FED iktisada yönelik görünümünü yükseltti ve Çarşamba günkü son toplantıda kararlaştırılan halde faiz oranlarını sıfıra yakın düzeyde, varlık alımlarını ise mevcut ölçülerde devam ettirirken, enflasyonda kısa vadeli rastgele bir yükselişin süreksiz olacağını tekrarladı.
 
Ek olarak, ABD Lideri Joe Biden Kongre’deki konuşmasında çocuk ve ailelere yönelik 1,8 trilyon dolarlık yeni planını ayrıntılandırırken, şirketlere ve zenginlere yönelik vergilerin yükseltilmesini teklif etti.
 
Ekonomik datalar cephesinde ise, haftalık işsizlik ödeneği müracaatlarına ek olarak bugün saat 15:30’da birinci çeyrek GSYİH figürü yayınlanacak. Beklenti, para siyasetinin ve mali teşviklerin sunduğu takviyeyle birlikte GSYİH’nin 2020’nin son çeyreğindeki %4,3’lük büyümenin akabinde yıllık bazda %6,1’lik bir büyüme göstermesi tarafında.
 
Gevşek para siyaseti, ucuzlayan dolar ve geçen hafta ABD ham petrol stoklarında beklentilerin altında bir yükselişle birlikte petrol fiyatları bugün son yedi haftanın en yüksek düzeyine yükseldi.
 
ABD ham petrolü vadeli süreçleri %1,4’lük artışla varil başına 64,77 dolara yükselirken, Brent vadeli süreç kontratı %1,5’lik artışla 67,76 dolara ulaştı.
 
ABD Güç Bilgi Yönetimi‘nin dün yayınladığı datalara nazaran ham petrol stokları geçen hafta 90 bin varil yükseldi. Bu ölçü, 659 bin varillik artış iddiasının ve geçen haftaki 594 bin varillik artışın çok altında.
 
Altın vadeli süreçleri %0,1’lik artışla ons başına 1.774,45 dolara yükselirken, EUR/USD 1,2121’de sabit kaldı.
Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %