Nebati: Alınan tüm kararlar geçici

0 0
Read Time:57 Second

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından açıklanan türev süreç, konut kredileri ve nakit döviz durumu yüksek şirketlere TL kredi sonlandırılması üzere kararların süreksiz olduğunu söyledi.

Son atılan adımları Bloomberg’e pahalandıran Nebati, “Önemli olan bu kararların verdiği bildiriler.” dedi.

BDDK’nin son kararı sonrasında şirketlerin kur muhafazalı mevduata yönelebilecekleri, ya da ellerindeki dövizle ithalata tartı verip dış ticaret açığını artıracakları tenkitlerini de yanıtlayan Nebati, “Firma sayısından ve belirlenen sayıdan fazla tesiri ve verdiği ileti kıymetli. Biz, piyasada ne oluyor ne bitiyor her şeyin farkındayız ve diyoruz ki, paraları alıp gidip bu parayla döviz alma” diye konuştu. Nebati, uygulamanın müddetiyle ilgili maksatları konusunda da “Aldığımız bütün kararlar daimi kararlar değil. Hepsi süreksiz. Dövizle işiniz yok, TL ile iş yapın diyoruz” dedi.

Enflasyona endeksli tahvil konusunda yeni adım yok

Bakan Nebati, enflasyona endeksli tahvil konusunda şu an için yeni bir adım planlamadıklarını söz etti.

Son periyotta kendisinin de dahil edildiği kabine revizyonu argümanları ve iktisat idaresinde fikir ayrılıkları yaşandığı savlarının gerçek dışı olduğunu söyleyen Nebati, “Yok danışmanlarla hengame etmişim, yok diğeriyle aykırı düşmüşüm, hepsi boş dedikodu” dedi ve Erdoğan başkanlığında iktisatta eşgüdüm içinde adımlar attıklarını kaydetti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %