Neden Tacikistan’da otomobil üretmeyelim

0 0
Read Time:1 Minute, 50 Second

DEİK ve EGD’nin birlikte düzenlediği Ticari Diploması Yolcuğu toplantısına konuk olan Türkiye-Tacikistan İş Kurulu Lideri Cihangir Fikri Saatçioğlu tarımdan besine inşaattan otomotive bu ülke ile ilgili fırsatları anlattı.

DEİK’in İktisat Gazetecileri Derneği’nin (EGD) ortak aktifliği Ticari Diplomasi Yolculuğu’nda Tacikistan ile iş fırsatları anlatıldı.

Türkiye-Tacikistan İş Kurulu Lideri Cihangir Fikri Saatçioğlu, aktardığı iş fırsatlarında her iki ülkenin de kıymetli kazanımlar elde edeceğinin altını çizdi. Konuşmasına Tacikistan hakkında bilgi vererek başlayan Lider Cihangir Fikri Saatçioğlu, “Tacikistan 9 milyon nüfusu ile Avrasya’nın en küçük ülkeleri ortasında. Fakat etrafı ile birlikte 400 milyonluk bir pazara hitap ediyor. Yani bu ülkeye yapılan yatırım ile 400 milyonluk pazara ulaşma bahtınız var” dedi.

DEİK bünyesindeki 146 İş Konseyi’nden birinin de Türkiye-Tacikistan İş Kurulu olduğunu hazırlatan Saatçioğlu “Tacikistan, Türk iş insanları açısında büyük fırsatlar vaat ediyor” diyerek kelamlarını şöyle sürdürdü:

“Bu ülkede bakir topraklar var. Tarım çok kıymetli. Bilhassa tarım araç ve gereçleri konusunda iş birliği yapılabilir. Hasebiyle besin da çok kıymetli. Mesela biz Malatya’dan bir firmamızı besin ambalajı ile ilgili olarak bu ülkeye davet ettik. Kuru meyve ambalajı ile işe başladılar artık Tacikistan’ın en büyük 10 ihracatçısından biri oldular. Çay konusunda tekrar bir Türk firması mükemmeller yaratıyor bu ülkede. Ülkede tarım var. Besin eserleri de üretiliyor. Lakin sertifikasyonu yok. Bu yüzden ihraç etmekte zorlanıyorlar. İşte bizim bu mevzudaki deneyimimizi buraya aktarabiliriz.”

Türkiye-Tacikistan İş Kurulu Lideri Cihangir Fikri Saatçioğlu, EGD Yüksek İstişare Şurası Üyesi ve Aydınlık Gazetesi İktisat Müdürü Recep Erçin’in modaratörlüğünde gerçekleşen toplantıda, güç ve inşaat kesimindeki fırsatlara da dikkat çekti.

Saatçioğlu, “Bütün eski Sovyet binaları yeni yapılarla yer değiştiriyor. Türk inşaat firmaları için büyük bir fırsat var. Birebir vakitte altyapı yatırımlarına büyük bir bütçe ayırıyorlar. Güç için de büyük fırsatlar var ülkede” dedi. Tacikistan’ın etrafındaki 400 milyonluk pazara hitap eden bir araba markasının bulunmadığını söyleyen Saatçioğlu “Bunu neden bir Türk markası yapmasın? Tacikistan’da otomotiv yan sanayine de gereksinim var. Bursalı bir otobüs firması burada otobüs üretiyor. Çok da başarılılar” diye konuştu.

Tacikistan’da kozmetikten sıhhate, medikalden dokuma ve halıcılığa birçok alanda ortak yatırımlar yapılabileceğini söyleyen Türkiye-Tacikistan İş Kurulu Lideri Cihangir Fikri Saatçioğlu, ülke de Türkiye’ye karşı büyük bir sempatinin de olduğunu söyledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %