New York Fed Başkanı John Williams: “Ekonomik görünüm iyileşse de koşullar henüz desteklerin çekilmesini gerektirecek seviyede değil”

0 0
Read Time:57 Second

Jonnelle Marte

4 Mayıs (Reuters) – Koronavirüs salgınının neden olduğu krizden toparlanan ABD iktisadı yaklaşık 40 yılın en süratli büyümesini kaydetmeye hazırlanıyor olsa da finansal şartlar şimdi ABD Merkez Bankası’nın (Fed) iktisada verdiği dayanağı çekmeyi gözden geçirmesini gerektirecek düzeyde değil.

New York Fed Lideri John Williams dün yaptığı açıklamada ABD’de gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYH) enflasyon tesirinden arındırıldığında bu yıl yaklaşık %7 artacağını ve iktisadın 1980’lerin başından beri en süratli büyümesini yaşayacağını söz etti.

Fakat Williams, bu büyüme oranının Fed’in tam istihdam ve enflasyon gayelerini yerine getirmeye yetmeyebileceğini vurguladı.

Williams, internet üzerinden düzenlenen bir aktiflikte, “Ekonomide büyük bir değişim olduğu açık, görünüm düzgünleşti. Lakin, şu anda gelen datalar ve içinde bulunduğumuz şartlar, Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) para siyaseti tavrını değiştirmesi için kâfi değil” dedi.

Fed siyaset faiz oranını geçen hafta yüzde 0 ile 0,25 aralığında sabit bırakmış ve tam istihdam ile fiyat istikrarı maksatlarında “ciddi bir ilerleme” kaydedilene kadar aylık 120 milyar dolarlık tahvil alımına devam edeceğini açıklamıştı. iş piyasasında salgın öncesiyle kıyaslandığında hâlâ 8,5 milyon açık olduğunu söylerken enflasyonun yakın devirde yükselse bile gelecek sene yine yaklaşık %2’lere inmesinin mümkün olduğunu belirtti.

Haberi çeviren: Berna Suleymanoglu
Redaksiyon: Can Sezer

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %