Norveç Merkez Bankası, enflasyon korkuları arasında faizleri 50 baz puan artırdı

0 0
Read Time:49 Second

Yazar – Scott Kanowsky 

Investing.com – Norveç Merkez Bankası Perşembe günü faizleri 50 baz puan artırarak enflasyonu denetim altına almak içi agresif sıkılaşma adımları atan son merkez bankası oldu.

Norges Bank, siyaset faizini %0,75’ten %1,25’e çıkarmaya yönelik oy birliğiyle alınan kararın, kısmen Norveç ekonomisindeki dar yedek kapasite ve zayıf lokal para ünitesi nedeniyle fiyatların yükselmeye devam edebileceği telaşları nedeniyle alındığını söyledi.

Açıklamada Norges Bank Yöneticisi Ida Wolden Bache, “Daha süratli bir faiz artışı, artık enflasyonun yüksek olmaya devam etme riskini ve para siyasetinin daha da sıkılaştırılmasına yönelik muhtaçlığı azaltacaktır.” dedi.

Merkez bankası, borçlanma maliyetlerinin Ağustos ayında “büyük olasılıkla” %1,5’e kadar yükseltileceğini de belirtti. Ayrıyeten 2023 yazına kadar faizlerin %3’e çıkarılma ihtimali olduğunu söyleyerek para siyaseti iddialarını de artış istikametli güncelledi.

Bu karara kadar Fed, İngiltere ve İsviçre merkez bankaları da dahil olmak üzere dünyadaki birçok merkez bankası, çok yüksek olan enflasyonu denetim altına almak için faiz artırdı. Avrupa Merkez Bankası ise borçlanma maliyetlerini Temmuz toplantısında artırma niyetinin sinyalini verdi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %