Ons ve Gram altın fiyatlarında son durum

0 0
Read Time:1 Minute, 21 Second

Investing.com – Artan besin ve emtia fiyatlarına bağlı talebin de yükselmesiyle ABD’de bu yıl enflasyonun %2 amaç seviyeyi aşacağı beklentisi yılın birinci çeyreğinde tahvil faizlerinin yükselmesine, altının ise düşmesine neden oldu.

Yılın birinci çeyreğini epeyce berbat geçiren ons altın, Nisan ayında enflasyonun beklenen oranda değişim göstermesi ve Fed’in para siyasetinde sabırlı davranacaklarını yinelemesiyle %3 primlendi. Ayı 1.770 dolar yakında kapatan ons altın, Mayıs ayına da düzgün başladı, fiyat bugün %1’e yakın yükselişle 1.786 dolara çıktı.

Bu hafta ABD’de hem tarım dışı istihdam başta olmak üzere göstergelerin hem de yeni teşvik paketine dair gelişmelerin gerek altın ve tahvil üzerinde tesirli olması bekleniyor. 10 yıllık tahvil faizinde 1.75- 1.78 aralığı değerli bölge olarak izlenirken ons altında ise 1.800 dolar düzeyi en yakın direnç olarak görülüyor.

Yıllık bazdaki kaybını Nisan ayında bir ölçü azaltan ons altın şimdi kayıplarının tamamını silmiş değil, lakin rekor sonrası düşüşe rağmen fiyat son yılların en yüksek düzeylerinde ve kısa vadede 1.766 dolar üzeri alım bölgesi olarak görülüyor.

Yurt içinde ise ons ve dolar kurunun tesiriyle gram altın yeni aya yükselişle başladı. Mart ayında dolar kurundaki süratli yükselişle 476 TL’ye çıkan gram altın, sene başı kayıplarını da sildi. Nisan ayında ise 484 TL’ye çıkarak yıl içi en yüksek seviyeyi gördü ve ayı yükselişle tamamladı. Gram altın bugün %1 yükselişle ise 477 TL’ye çıktı ve sene başı prestijiyle yararı %5’e yaklaştı. Cumhuriyet altını ise bugün 3 bin 139 TL’ye yükseldi.

Gram altında 478 TL ve 492 TL direnç olarak izlenirken bilhassa dolar kurunda geçen hafta görülen 8,48 düzeyine hakikat hareket gram üzerindeki yükselişi hızlandırabilir.

Müellif: Necdet Erginsoy

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %