OPEC, 2022 yılı için küresel petrol talebini 300.000 varil düşürdü

0 0
Read Time:1 Minute, 20 Second

Müellif – Geoffrey Smith 

Investing.com – OPEC, Çin’deki karantinaların ve Avrupa’daki savaşın tesirinden ötürü bu yılki dünya petrol talebini düşürdü.

Mayıs ayı raporunda OPEC, bu yıl global talebin artık sırf günde ortalama 3,4 milyon varil artmasını beklediğini söyledi. Bir evvelki iddiası günlük 3,7 milyon varildi.

Bu, bu yılın birinci ve ikinci çeyrek devirleri ortasında büyümede görülen büyük bir yavaşlamayı gizliyor. Birinci çeyrek talebi günlük 5,2 milyon varil artarken cari çeyrekte talepteki büyümenin 2,8 milyon varile düşmesi bekleniyor.

Blok Çin’i farklı tutmasa da son aylarda ülkeyi dünyanın rastgele bir yerinden daha fazla etkileyen “pandemi kısıtlamalarına” değindi. Değerli Şanghay limanı ve daha sonra da Pekin ile Hangzhou kentleri karantinalardan farklı derecelerde etkilendiğinden iş faaliyetinin yanı sıra iç seyahat talebi de altüst oldu. Çin hükümeti, “COVID-19’a karşı sıfır tolerans” siyasetinden vazgeçmeyeceğinin sinyalini verdi.

OPEC ayrıyeten talebin, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden ötürü “Doğu Avrupa’da devam eden jeopolitik gelişmelerden” de ziyan göreceğini beklediğini belirtti. Savaş hem Avrupa hem de ABD’de güç fiyatlarının rekor düzeylere çıkmasına yol açarak talebin çöktüğüne dair işaretlere yenisini ekledi.

Küme, Rusya’nın bu yılki petrol üretimine yönelik kestirimini de revize ederek günde 360.000 varil düşürdü. Rusya’daki üretim, ülkenin Avrupalı, ABD’li ve Japon müşterilerin yerini alacak alıcılar bulmakta zorlanmasından ötürü Nisan ayında sert düşüş yaşadı.

Bununla birlikte ABD’li üreticilerin dünya petrol arzındaki boşluğu doldurmak için adım atabileceği konusunda sadece ufak bir mümkünlük görüyor. ABD üretimi için günde 1,29 milyon varil artış kestirimini ise değiştirmedi.

WTI raporun akabinde %1,5 düşüşle 104,16 dolar olurken Brent %1,5 azalarak 105,85 dolara geriledi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %