Özel hastanelerde fahiş fiyat iddiası ortalığı karıştırdı! “4 gece kalmanız şart, fiyatı 18 bin” diyen bile var

0 0
Read Time:1 Minute, 25 Second

Son günlerde özel hastanelerin, Kovid-19 hastalarını ‘en az 4 gün yatış’ kaidesiyle gecelik 4 bin TL üzere yüksek tedavi fiyatları ile kabul ettiği tezleri sıkça gündeme getiriliyor. Çok sayıda toplumsal medya kullanıcısı reaksiyon bildirileri attı.

GECELİĞİ 8 BİN LİRA

Hürriyet’in haberine nazaran, Ankara’da bir özel hastanede gecelik 8 bin Türk Lirası’na varan yüksek sayılar istendiğini söyleyen bir vatandaşın yanı sıra birçok hasta yaşadığı emsal olayları paylaştı.

“EN AZ 4 GECE YATMASI GEREK”

Bir hasta yakını ise başından geçenleri şu sözlerle anlattı: “Oksijeni çok düşen ve nefes almakta zorlanan hastamız için bir özel hastaneyi aradığımda numaramızı istediler. Daha sonra bize geri dönüş sağlayacaklarını belirttiler. Aradıklarında bir hastane çalışanı 18 bin TL peşin olarak aldıklarını ve hastanın 4 gece yatması gerektiğini belirtti. Uzun uğraşlar sonucu devlet hastanelerinde yer bulabildik ve hastamızı yatırdık.”

“EK FİYAT ÖDEMEYİN”

Bahisle ilgili emsal pek çok hasta öyküsü duyduklarını söz eden İstanbul Tabip Odası İdare Konseyi Üyesi Dr. Güray Kılıç, şu ihtarlarda bulundu:

“Buna dair çok şey duyuyoruz fakat denetleme düzeneği çalıştırılmalı. Sıhhat Uygulama Bildirimi’ne nazaran olağanda belirlenen fiyatın 2 katına kadar özel hastanelerin ek ödeme alma hakkı var. Lakin bu korona için geçerli değil. Bildirimde (SUT korona ek fiyat alınmayacak hastalıklar listesine alındı. Bu nedenle SGK mutabakatlı özel hastanelerin hiçbir ek fiyat almaması gerekiyor. Beraberinde de pandemi paketi tanımlandı. Özel hastaneler Kovid-19 hastalarını yatırdıkları an SGK’dan bir tedavi fiyatı alıyor. Şu anda beşerler çaresiz. Kovid-19 için vatandaşlardan hiçbir ödeme talep edilmemesi gerekiyor.”

“ÜCRET YASAL DEĞİL”

CHP Ankara Milletvekili Murat Buyruk, hususla ilgili bir soru önergesi vererek kimi özel hastanelerin yatışlı korona hastalarından para aldığını belirtti ve “İstanbul ve Ankara’da kimi hastaneler korona hastalarından günlük 5 bin TL istiyor. Fiyat yasal olmadığı için de para nakit alınıyor, fatura kesilmiyor” dedi.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %