Perakende satışlar Nisan’da %6,3 daraldı

0 0
Read Time:1 Minute, 22 Second

Investing.com –  Perakende satışlar, kesimdeki aylık teşebbüsleri ve değişimleri göstermesinin yanında  ve tüketici inancı ile hanehalkı talebin de göstergesi olduğun piyasalar tarafından yakından takip edilen bir datadır.

TÜİK, aylık olarak hazırladığı perakende satışlar verisinin Nisan ayı sonuçlarını açıkladı. Datanın ayrıntısına inmeden evvel aylık ve yıllık değişimin nasıl hesaplandığını belirtelim. Aylık olarak ölçülen değişimde bir evvelki ay baz alınır, buna nazaran perakende satışlar Mart ayında ayılık %5,4 oranında artmıştı ve Nisan ayında ise Mart ayındaki artışa nazaran %6,3 oranında daralma yaşadı.

Yıllık hesaplamada ise mevcut ay ile geçen yılki birebir ay ölçülür. Nisan 2020’de karantina devrinde yıllık %19,2 oranında daralma gösteren satışlara nazaran göre bu yıl %41,7 oranında artış oldu, yani baz tesiri kelam konusu.

TÜİK’in açıkladığı raporun ayrıntıları şöyle:

Perakende satışlar, Nisan ayında bir evvelki aya nazaran %6,3 azaldı. Tıpkı ayda besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %11,4, otomotiv yakıtı satışları %6,3 azalırken, besin, içecek ve tütün satışları %3,2 arttı.

Nisan ayında bir evvelki yılın birebir ayına nazaran %41,7 arttı. Birebir ayda besin, içecek ve tütün satışları %10,2, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %74,6, otomotiv yakıtı satışları %38,5 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Nisan ayında bir evvelki aya nazaran %5,4 azaldı. Tıpkı ayda besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %9,9, otomotiv yakıtı satışları %6,7 azalırken, besin, içecek ve tütün satışları %3,0 arttı.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2021 yılı Nisan ayında bir evvelki yılın tıpkı ayına nazaran %66,3 arttı. Birebir ayda besin, içecek ve tütün satışları %28,2, besin dışı satışlar (otomotiv yakıtı hariç) %102,6, otomotiv yakıtı satışları %78,6 arttı.

Müellif: Necdet Erginsoy

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %