Petrol düşse de ABD ve Çin’de güçlenen talep üzerine haftalık artış yolunda

0 0
Read Time:1 Minute, 4 Second

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Petrol Cuma günü Asya’da düşüş yaşadı lakin ABD ve Çin’de güçlenen talebin, yakıt talebi umutlarını artırması üzerine tekrar de haftalık yarar yolunda.

Brent %0,56 düşüşle 67,67 dolar olurken WTI %0,69 kayıpla 64,56 dolara geriledi.

ABD’nin majör kentleri tam açılma istikametinde hareket ediyor. New York City Temmuz 2021’de gerçekleştirmeyi hedefliyor. Asya’da Çin’de Cumartesi günü uzun bir tatil başlıyor ve seyahat sayılarında rekor düzeyler görülmesi bekleniyor.

Lakin Covid-19’un gölgesi büsbütün gitmedi. Hindistan ve Brezilya üzere ülkelerde rekor olay sayıları görülmeye devam ediyor. OPEC+ da artan olayların yakıt talebini olumsuz etkileyebileceğine dair bir ikaz çıkardı.

Vanda Insights kurucusu Vandana Hari Bloomberg’e yaptığı açıklamada “bu hafta ABD’de güçlü datalar ve inanç verici gelişmeler çığ üzere birikti lakin bu, bilhassa Hindistan’ı kasıp kavuran üzere daha bulaşıcı virüs varyantları riskini gizlemiş olabilir” dedi.

OPEC+ 2021 için tüketim kestirimlerini artırarak hafta boyunca yayınlanan boğa iddialarına kendisininkini ekledi. Goldman Sachs Group Inc., aşılama oranları arttıkça petrol talebinde rekor bir artış yaşanacağını düşünüyor.

Arz cephesinde ise kartel, Mayıs’tan itibaren mevcut kesintileri azaltacak ve talep görünümüne yönelik kısa vadeli başka riskler, görünür olmaya başlıyor. Orta Doğu Dubai göstergesinin yapısı, Perşembe günü hafif bir kontangoya döndü ve bu da piyasadaki sıkılığın gevşeyebileceğine işaret etti.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %