Petrol düşüşte – OPEC+, Covid-19 vakaları artmaya devam etse de arz artışına karar verdi

0 0
Read Time:1 Minute, 15 Second

Müellif: Gina Lee

Investing.com – Çarşamba günü petrol Asya’da düşüşte. Yatırımcılar OPEC+’nın ham petrol arzını artırma kararını sindirmeye çalışıyor. Hindistan üzere ülkelerde Covid-19 olayları artarak yakı talebiyle ilgili kaygılara yol açsa da kartel bu kararı verdi.

Brent %0,09 düşüşle 65,81 dolar olurken WTI %0,02 kayıpla 62,93 dolara geriledi.

Salı günü OPEC+’nın Ortak Bakanlıklar İzleme Komitesi, Mayıs ayından itibaren global ham petrol arzını artırma kararı verdi. Bir gün öncesinde 2021 için talep büyümesi kestirimlerini artış taraflı revize etmişlerdi. İngiliz petrol ve gaz şirketi BP Plc. de piyasada güçlü bir toparlanma bekliyor.

OPEC+’nın, kararını duyurduktan sonra yapılması planlanan tüm bakanlıklar toplantısını atlayıp 1 Haziran’da toplanacağı bildirildi.

Avrupa’da artan Covid-19 aşılama oranları sayesinde ham petrol talebinin önümüzdeki altı ay içinde en büyük artışı yaşayacağı raporlandı.

Öteki yandan Hindistan ve Brezilya da dahil dünya genelinde hadiseler artarak yakın vadeli talep kaygılarını artırıyor.

Oversea-Chinese Banking Corp. ekonomisti Howie Lee Reuters’e yaptığı açıklamada “petrol talebi şimdi salgın öncesindeki düzeylerine gelmedi ve ikinci yarıda petrol arz istikrarının daha da sıkılaşmasının imkanı olduğunu düşünüyoruz” dedi.

“Petrol için en büyük etken, Hindistan’daki salgının durumu.”

Arz cephesinde ayrıyeten Amerikan Petrol Enstitüsü’nün (API) ABD ham petrol arz raporu vardı. Rapora nazaran 23 Nisan ile biten haftada 4,319 milyon varil artış yaşandı. Investing.com tarafından hazırlanan kestirimler, 375.000 varil artış istikametinde olurken bir evvelki hafta 436.000 varil artış kaydedilmişti.

Yatırımcıların gözü artık ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) ham petrol arzı raporunda.

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %